Nie dostajesz 13 zł? 
Zgłoś się do nas. 
Wspólna akcja PIP 
i Solidarności

NSZZ „Solidarność” wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy będzie prowadzić wspólną akcję mającą na celu wyegzekwowanie stosowania minimalnej stawki godzinowej. – To cenna inicjatywa! Wsparcie Solidarności, która ma swoje struktury w całym kraju bardzo jest nam potrzebne – odpowiedział Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy.

„Solidarność” zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o uruchomienie wspólnej akcji w związku z wprowadzeniem od stycznia tego roku minimalnej stawki godzinowej dla umów zleceń.

– Od stycznia 2017 r. obowiązuje w Polsce minimalna stawka godzinowa przy umowach zleceniach. Tymczasem z wielu stron docierają do nas sygnały, że przepis ten nie jest egzekwowany – napisał w imieniu NSZZ „Solidarność” w liście do GIP szef Związku Piotr Duda.

Związkowcy zwracają uwagę, że wiele osób pracujących na umowach zleceniach, bojąc się utraty pracy nie zgłaszają się samodzielnie do PIP, a takie sygnały kierują bezpośrednio np. do NSZZ „Solidarność”.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. – W tym przypadku zależy nam przede wszystkim na informacjach, gdzie dochodzi do takich przypadków, tak abyśmy mogli je sprawdzić i skutecznie zainterweniować. Jestem przekonany, że wsparcie Solidarności przyczyni się do zwiększenia skuteczności inspektorów pracy – odpowiedział minister Giedrojć.

Jego zdaniem związkowcy najlepiej wiedzą, co się dzieje w zakładzie pracy i jest to wiedza szczególnie cenna w sytuacji, gdy inspektorzy pracy nie mają możliwości, by wszędzie dotrzeć.

– Zresztą zawsze powtarzamy, że tam gdzie są związki zawodowe bezpieczniej się pracuje i mniej jest nieprawidłowości w obrębie prawa pracy, a także legalności zatrudnienia – napisał Giedorjć.

Pierwsze efekty wspólnych działań będzie można zobaczyć dopiero po 1 lutego, gdy pojawią się pierwsze wypłaty i będzie można stwierdzić, że są one niższe niż ustawowe minimum.

fot.P.Machnica

7-8 zł netto na godzinę. 
Kary za spóźnienia... 
- oto jak daleko nam jeszcze do normalności

Kampania „13 zł… i nie kombinuj” to nie tylko narzędzie przeciwdziałania łamaniu prawa, ale też ważne źródło wiedzy o stanie naszego rynku pracy. Rzeczywistość opisana w zgłoszeniach poraża i uświadamia, jak daleko nam jeszcze do normalności.

„Dostałam nową umowę na 13 zł, ale jednocześnie dostałam umowę na dzierżawę odkurzacza. Na 500 zł” – napisała sprzątaczka Katarzyna z Wrocławia.

„Za godzinę wypożyczenia munduru płacę 5 zł. Suma summarum dalej zarabiam tyle samo” – zgłosił Rafał zatrudniony na zlecenie w warszawskiej firmie ochroniarskiej.

„Nasz szef (tu dokładna nazwa firmy wraz z numerem koncesji) wlepia nam fikcyjne kary za spóźnienie, obciąża za pranie odzieży czy za wydawanie nowych elementów munduru. Otrzymujemy 7-8 zł netto na godzinę” – to z kolei Andrzej z Lublina.

„Jest dwóch panów (tu ich nazwiska i adresy, nazwy dwóch pizzerii, które posiadają w Płocku). Zatrudniają za 6-8 za godz. i nikt prawie nie ma umowy” – zgłosiła Sylwia.

Można tak w nieskończoność. Zatrudnienie na pół etatu, a godziny normalne. Część etatu, a reszta pod stołem. Często też po prostu na czarno. Większość zgłoszeń mówi albo o niższej stawce, albo o oszukiwaniu na godzinach. Często dotyczy to firm realizujących zlecenia dla podmiotów publicznych.

– Mówimy tu o minimum. Minimalna stawka, minimalne wynagrodzenie. Wszystko, co poniżej, to wyzysk – ocenia takie praktyki Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej Solidarności. Charakteryzując akcję Solidarności, dodał – Nasze działanie to likwidowanie patologii.
Cały artykuł w najnowszym numerze "TS" (07/2017)
Nie dostajesz 13 zł za godzinę? Wypełnij formularz zgłoszeniowy!

Zgodnie z zapowiedzią ruszyła wspólna akcja Tygodnika Solidarność, Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Państwowej Inspekcji Pracy, której celem jest wyegzekwowanie stosowania minimalnej stawki godzinowej przy umowach zleceniach.

Jeśli wynagrodzenie będzie niższe niż 13 zł (brutto) za godzinę należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a my przekażemy właściwemu oddziałowi PIP informację o nieprawidłowościach. Ten na podstawie zgłoszenia dokona kontroli. Jeśli inspektor PIP w ramach kontroli potwierdzi zarzuty, może nałożyć mandat lub skierować wniosek do sądu. W skrajnych przypadkach grzywna może wynieść nawet do 30 tys. zł. 

– Minimalna stawka godzinowa to wielki sukces „Solidarności” – mówi Piotra Duda, przewodniczący KK NSZZ "S". - Jest realizacją jednego z punktów naszej umowy programowej z ówczesnym kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą. Dzisiaj czas na praktyczną realizację tego postulatu.

Administratorem danych jest Komisja Krajowa, która zapewnia zgłaszającym anonimowość, oraz że wszystkie informację zawarte w formularzu będą wykorzystywane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych i wyłącznie na potrzeby akcji „13 zł... i nie kombinuj!”. 
W 30 rocznicę strajków „Solidarności”

Od 31 sierpnia do 2 września odbywały się uroczystości i spotkania w 30 rocznicę strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola. Zwieńczeniem była Eucharystia w intencji Ojczyzny w niedzielę 2 września w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski i oficjalne uroczystości w Bibliotece Miejskiej, połączone z wręczeniem odznaczeń państwowych. 

Krzyż przed Narzędziownią

31 sierpnia jest Dniem Wolności i Solidarności, obchodzonym już po raz 13 jako polskie święto państwowe. 31 sierpnia wspominamy uroczyście kolejną rocznicę Porozumień Gdańskich, które były dniem narodzin wielkiego ruchu „Solidarności”. 
31 sierpnia jest od lat w naszym Regionie dniem tradycyjnego spotkania związkowców i środowisk solidarnościowych pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. 25 sierpnia 1988 roku, w czasie wielkiego strajku „Solidarności” strajkujący pracownicy Huty postawili krzyż przed Narzędziownią.
Po godzinie 14.00 rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola. Gościem uroczystego spotkania był ksiądz doktor Krzysztof Kida Duszpasterz Ludzi Pracy Stalowej Woli, który podziękował wszystkim za wierność ideałom „Solidarności”. Uczestnicy uroczystości, z pocztami sztandarowymi „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Narzędziowni Huty Stalowa Wola i Huty Stali Jakościowych Stalowa Wola. 
Spotkanie pod Krzyżem przed Narzędziownią poprowadził Henryk Szostak przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola. Wśród zaproszonych gości, którzy wystąpili do uczestników uroczystości byli: Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”, Wiesław Łyszczek Główny Inspektor Pracy, senator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny. 
– Spotykamy się po raz 30. Spotykamy się 31 sierpnia w święto wolności i „Solidarności”. To też jest symbol. Ale w roku szczególnym. W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to też rok 80 rocznicy powstania Huty Stalowa Wola. Stajemy w miejscu symbolicznym, bo i symbolicznym dla Polski, ale i symbolicznym dla „Solidarności”. 80 lat temu to było sercem powstającej HSW, Narzędziowni. 38 lat temu to tu, na Narzędziowni powstała pierwsza „Solidarność” w regionie i stąd też pochodził pierwszy przewodniczący Regionu Ziemia Sandomierska Stanisław Krupka. To tu było serce strajku w roku 88, dlatego jest to symbol, ale też ważne miejsce dla nas. Gdyby nie Narzędziownia, gdyby jej nie było, to może nie byłaby tak mocna „Solidarność” w Regionie Ziemia Sandomierska – powiedział Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.
– Ten ogromny wysiłek, umysłów, serc, woli, rąk, pracy wydał owoce i stało się tak, jak mówił poeta Stanisław Wyspiański: „Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, jedno wiem tylko, sprawiedliwość będzie, Polska wolną będzie, Polska zmartwychwstanie” – powiedział ksiądz biskup Edward Frankowski. Ksiądz biskup poprowadził wspólną modlitwę pod krzyżem przed Narzędziownią.

Turniej Szachowy

W sobotę 1 września po raz kolejny w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności”. Uczestniczyli w nim szachiści w wieku od 9 do 79 lat. Jak co roku Turniej Szachowy miał otwartą formułę, gromadząc szachistów z kilku pokoleń i spoza Stalowej Woli m.in. z Rudnika nad Sanem i Biłgoraja. Turniej ma charakter rodzinny, uczestniczą w nim często rodzice z dziećmi, a nawet dziadkowie z wnuczkami. A rodzice dzielnie dopingują młodym szachistom, nie zrażając się długim czasem trwania Turnieju w kolejnych rundach. 
Organizacji Turnieju Szachowego po raz kolejny podjęli się wspólnie: Katolicki Klub Sportowy „Victoria” w Stalowej Woli Sekcja Szachowa, MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. W przerwie Turnieju uczestnicy mogli posilić się, dzięki zorganizowanemu cateringowi. W tym zdecydowanymi faworytami i zwycięzcami Turnieju Szachowego o Puchar Solidarności byli młodzi szachiści. To oni otrzymali puchary i bony do sklepu sportowego w Stalowej Woli. Kolejni najlepsi szachiści otrzymali nagrody książkowe, nagrodzeni zostali też najmłodsi uczestnicy. 

Bieg Niepodległości i Solidarności

Dzięki inicjatywie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola z przewodniczącym Henrykiem Szostakiem w 30 rocznicę strajków został zorganizowany Bieg Niepodległości i Solidarności. W organizację Biegu włączył się Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. A dzięki ofiarności wielu sponsorów można było ufundować nagrody dla najlepszych biegaczy w poszczególnych biegaczy, jak i dla uczestników Biegu Rodzinnego. Miejscem startu i mety Biegu w sobotnie przedpołudnie 1 września był budynek byłej dyrekcji Huty Stalowa Wola. 
Uczestnicy biegu rodzinnego, na dystansie 1,0 kilometra wystartowali o godzinie 10.30. A pół godziny później wystartował bieg główny open na trasie 5 kilometrów. W pierwszym Biegu Niepodległości i Solidarności uczestniczyło sporo biegaczy, zarówno w biegu rodzinnym, jak i w biegu głównym. 

Solidarni, nasz jest ten dzień…

Hymn „Solidarności” – Solidarni, nasz jest ten dzień, autorstwa Jerzego Narbutta, zabrzmiał w niedzielę 2 września podczas oficjalnych uroczystości, połączonych z wręczeniem odznaczeń państwowych. W południe w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęła się Eucharystia, koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego. W homilii ksiądz biskup przypomniał wielki strajk „Solidarności” sprzed 30 lat i rolę Kościoła we wspieraniu dążeń „Solidarności” do odzyskania niepodległości. Eucharystię uświetniła obecność pocztów sztandarowych „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Zakładów Metalowych Dezamet Nowa Dęba, Cementowni Ożarów, Zakładów Porcelany Ćmielów. 
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do Biblioteki Miejskiej. Po wystąpieniach gości, Zofia Romaszewska minister w Kancelarii Prezydenta RP odczytała list Prezydenta do uczestników rocznicowych uroczystości. 
Pani Zofia Romaszewska, minister w Kancelarii Prezydenta RP, wręczyła w imieniu Prezydenta nadane odznaczenia państwowe. Odznaczenia zostały nadane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w związku z obchodami 30 rocznicy strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Anna Paszkiewicz, Salwiusz Paszkiewicz, Dariusz Sikora. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Jacenty Jędruch, Jacek Koralewski, Jacek Majewski, Wacław Olszówka, Stanisław Popek. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Jan Flis, Henryk Kiciński, Wojciech Pękała, Mirosław Rogoziński, Stanisława Targosz, Krystyna Tracz. W imieniu odznaczonych podziękował Wojciech Pękała, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, w czasie strajku „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola. 
Koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Edwarda Horoszki, Chóru Lasowiackiego i Zespołu Wokalnego „Pałacyk Michla” zakończył oficjalną uroczystość w Bibliotece Miejskiej. A uczestnicy spotkali się później na poczęstunku. Warto podkreślić pomoc i zaangażowanie prezydenta miasta Stalowa Wola, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury w organizacji uroczystości. 
Na czas uroczystości w Miejskiej Bibliotece w Stalowej Woli od 1 do 30 września przygotowana została wystawa o strajkach „Solidarności” Huty Stalowa Wola w 1988 roku. Wystawa będzie czynna w Bibliotece do końca września. 
Program uroczystości 
w 30 rocznicę strajków „Solidarności”
w Hucie Stalowa Wola

31 sierpień - piątek
14.30 – uroczyste posiedzenie Komisji Zakładowej
               NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola
15.15 – uroczystości pod Krzyżem przed Narzędziownią
16.00 – spotkanie rocznicowe w siedzibie Międzyzakładowej
               Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność”                                   Huty Stalowa Wola

1 wrzesień – sobota

10.00 – Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności”
– Miejska Biblioteka Publiczna, ul. ks. J. Popiełuszki
    Zakończenie turnieju około godziny 14.00

Bieg Niepodległości i Solidarności – start i meta 
przy budynku dawnej dyrekcji naczelnej Huty Stalowa Wola, ul. E. Kwiatkowskiego 1
10.30 – start biegu rodzinnego – trasa 1,5 km
11.00 – bieg główny open 5 km
Około 11.30 – dekoracja zwycięzców i wręczenie nagród

2 wrzesień – niedziela
12.00 – Msza święta w intencji Ojczyzny
– Bazylika Matki Bożej Królowej Polski
    Po Mszy świętej spotkanie rocznicowe 
    z wręczeniem odznaczeń państwowych 

ZAPRASZAMY UCZESTNIKÓW 
STRAJKÓW „SOLIDARNOŚCI” W HUCIE STALOWA WOLA, 
ZWIĄZKOWCÓW I SYMPATYKÓW ZWIĄZKU
DO WSPÓLNEGO UDZIAŁU W UROCZYSTOŚCIACH.
X Walne Zebranie Delegatów 
Regionu Ziemia Sandomierska 
NSZZ „Solidarność”

Podczas X Walnego Zebrania Delegatów Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” w dniu 29 czerwca dokonano wyboru nowych władz regionalnych: Zarządu Regionu, Regionalnej Komisji Rewizyjnej oraz delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „S”. Przewodniczącym Zarządu Regionu na kadencję 2018 – 2022 został wybrany ponownie Andrzej Kaczmarek.

Eucharystia w Kaplicy Akademickiej, celebrowana przez księdza Marcina Hanusa proboszcza parafii pod wezwaniem świętego Jana Pawła II i księdza doktora Krzysztofa Kidę dziekana dekanatu Stalowa Wola duszpasterza ludzi pracy Stalowej Woli, rozpoczęła Walne Zebranie Delegatów. Liturgię eucharystyczną uświetniała obecność pocztu sztandarowego Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotowali delegaci.

Obrady Walnego Zebrania Delegatów odbywały się na auli „Solidarności” Wydziału Zamiejscowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli. Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” Andrzej Kaczmarek przywitał gości, a byli wśród nich: Wiesław Łyszczek Główny Inspektor Pracy, Tadeusz Majchrowicz – zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, nadzorujący wybory podczas naszego WZD, Szymon Wawrzyszko – przewodniczący Zarządu Regionu Przemyskiego NSZZ „Solidarność”, Andrzej Filipczyk – członek Prezydium Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, Stanisław Krupka – pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” w 1981 roku, Wiesław Wojtas – przewodniczący Komitetu Strajkowego „Solidarności” Huty Stalowa Wola w sierpniu 1988 roku. Delegaci i goście minutą ciszy i modlitwą uczcili pamięć związkowców, którzy zmarli w ostatnim czasie.

Wiesław Łyszczek Główny Inspektor Pracy podziękował związkowcom z naszego Regionu za współpracę dla poprawy warunków pracy i bezpieczeństwa pracy pracowników. Zapewnił też o gotowości Państwowej Inspekcji Pracy w dalszej współpracy z Zarządem Regionu i Organizacjami Zakładowymi NSZZ „Solidarność” i Społecznymi Inspektorami Pracy w zakładach pracy, a także w organizowaniu szkoleń dla związkowców. W trakcie obrad WZD Główny Inspektor pracy odpowiadał na wiele pytań delegatów, podobnie jak Tadeusz Majchrowicz. Zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej, a zarazem przewodniczący Regionu Podkarpacie, przedstawił obszernie działania NSZZ „Solidarność” w skali ogólnopolskiej i regionalnej. Stwierdził, że po raz pierwszy Związek w dużym stopniu zrealizował uchwałę programową, między innymi poprzez skuteczne działania dla przywrócenia wieku emerytalnego i wprowadzenie niedziel wolnych od handlu. Wśród zadań ważnych dla Związku wskazał między innymi na rozwój układów zbiorowych, podniesienie poziomu płac pracowniczych, w tym odmrożenie płac w sferze budżetowej. Wśród priorytetów w rozwoju naszego Związku są między innymi szkolenia, pozyskiwanie młodych pracowników do naszego Związku, wprowadzenie legitymacji elektronicznej NSZZ „Solidarność”, sprzyjającej nie tylko ewidencjonowaniu członków i struktur Związku, ale także wprowadzaniu rabatów na zakupy i usługi oraz promowanie czytelnictwa Tygodnika Solidarność. 
Na 96 wybranych delegatów w obradach uczestniczyło 79 delegatów. Po wysłuchaniu sprawozdań z prac Regionalnej Komisji Wyborczej, Zarządu Regionu i Regionalnej Komisji Rewizyjnej, delegaci udzielili absolutorium dla ustępującego Zarządu Regionu. Przewodniczący Zarządu Regionu Andrzej Kaczmarek podziękował wszystkim za pracę w Zarządzie Regionu i w strukturach Organizacji Zakładowych NSZZ „Solidarność”.

Na nowo czteroletnią kadencję na przewodniczącego Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” delegaci wybrali ponownie Andrzeja Kaczmarka. W pierwszej turze delegaci wybrali 24 – osobowy Zarząd Regionu. 
W okręgu Stalowa Wola do Zarządu Regionu zostali wybrani: Jan Rutyna – MOZ Huta Stalowa Wola, Henryk Szostak – MOZ Huta Stalowa Wola, Agnieszka Thiede – Jędrak – MOZ Edukacja Stalowa Wola, Bogusław Kopacz – Komisja Zakładowa Pracowników Zarządu Regionu, Jacek Buczek – KZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny Stalowa Wola, Maciej Bełczowski – KZ Cognor SA Oddział Huty Stali jakościowych w Stalowej Woli, Helena Pasieka – KZ Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stalowej Woli, Grzegorz Owczarz – KZ ATI Zakład Kuźnia Matrycowa Forging Stalowa Wola, Edmund Myszka – Stalowolsko Janowska Komisja Oddziałowa Rejon Energetyczny Stalowa Wola, Danuta Partyka – KO PKO BP Oddział Stalowa Wola.
W okręgu Tarnobrzeg: Zdzisław Mikus – MOZ Federal – Mogul Gorzyce SA, Jerzy Rozmus – MOZ Dezamet Nowa Dęba, Małgorzata Lorenc – KZ Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Tarnobrzegu, Grzegorz Jajko – Tarnobrzesko Mielecka KO Rejon Energetyczny Mielec, Adam Kuś – MOZ Siarkopol Tarnobrzeg, Jan Myszka – MOZ Siarkopol Tarnobrzeg.
W okręgu Janów Lubelski: Bogdan Pituch – MOZ Komas Janów Lubelski, Wojciech Kras – KZ Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim.
W okręgu Sandomierz: Marek Jarema – MOZ Pilkington Polska Sandomierz, Józefa Cieślak – KZ Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu, Anna Glibowska – KZ Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu.
W okręgu Opatów – Ćmielów: Zofia Syta – MOZ Zakłady Porcelany Ćmielów, Mirosław Beczek – MOZ Grupa Ożarów SA.
W okręgu Nisko: Małgorzata Nieznalska – KZ Specjalistyczny Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku.

Do Regionalnej Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Michał Rostek – MOZ Huta Stalowa Wola, Mirosław Rogoziński – MOZ Zakłady Porcelany Ćmielów, Kazimierz Bednarz – MOZ Grupa Ożarów SA, Stanisław Dojka – MOZ Siarkopol Tarnobrzeg, Zygmunt Wąsik – MOZ Zakłady Porcelany Ćmielów. 

Na delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zostali wybrani: Henryk Szostak – MOZ Huta Stalowa Wola i Edmund Myszka – Stalowolsko Janowska Komisja Oddziałowa Rejon Energetyczny Stalowa Wola. Przewodniczący Zarządu Regionu Andrzej Kaczmarek jest z klucza delegatem na Krajowy Zjazd Delegatów.

Walne Zebranie Delegatów przyjęło sześć stanowisk: w 100 – lecie odzyskania niepodległości, w sprawie przestrzegania prawa pracy, w sprawie ustawy o związkach zawodowych, w sprawie bezpieczeństwa żywności, w sprawie służby zdrowia, w sprawie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w sprawie oświaty. 
Wybory w Związku 

Dobiegają końca wybory na nową kadencję w organizacjach zakładowych NSZZ „Solidarność” w naszym regionie. Odbywają się także wybory w sekcjach regionalnych i trwają przygotowania do Walnego Zebrania Delegatów Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.
W Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PKS Tarnobrzeg nowym przewodniczącym został Janusz Stępień. 
W Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nisku na przewodniczącą wybrano ponownie Małgorzatę Nieznalską. Bogdan Błądek został ponownie wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PSS „Społem” Nisko.
W nowopowstałej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Zespół Szkół w Skopaniu na przewodniczącą wybrano Monikę Krużel.
Renata Ryś została ponownie przewodniczącą Komisji Podzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej w Tarnobrzegu. Helena Pasieka została po raz kolejny wybrana na przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Stalowej Woli. 
W Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Tarnobrzeskim Domu Kultury na nową przewodniczącą wybrano Beatę Wianecką – Długoń. W Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Caterpillar Janów Lubelski nowym przewodniczącym został Bogdan Kupiec.
W Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Oświaty w Godziszowie na przewodniczącego wybrano ponownie Tomasza Pecko.
Krystyna Sakowska została ponownie wybrana na przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Małgorzata Nieznalska jest ponownie przewodniczącą Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ „Solidarność”. Na przewodniczącego Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” wybrano nowego przewodniczącego Mirosława Rogozińskiego.
16 maja odbędą się wybory w nowo powstałej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli.
W okręgach terytorialnych odbędą się zebrania wyborcze elektorów z mniejszych organizacji zakładowych NSZZ „Solidarność”, spośród których wybrani zostaną delegaci na Walne Zebranie Delegatów Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. 
Wybory w naszym Związku


Dobiegają końca wybory w organizacjach zakładowych NSZZ „Solidarność”, zrzeszonych w Regionie Ziemia Sandomierska. W kwietniu odbędą się jeszcze wybory w kilku organizacjach zakładowych NSZZ „Solidarność. Trwają przygotowania do wyborów w Sekcjach Regionalnych: Służby Zdrowia, Oświaty i Emerytów oraz w Krajowych Sekretariatach Branżowych. 

Maciej Bełczowski jest przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Cognor Spółka Akcyjna Oddział HSJ w Stalowej Woli. 
Zofia Syta jest nową przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Zakładów Porcelany Ćmielów. Wybory związkowe w Zakładach Porcelany Ćmielów połączono z podziękowaniem Mirosławowi Rogozińskiemu, wieloletniemu przewodniczącemu organizacji zakładowej. Warto podkreślić i przypomnieć, że dzięki staraniom i wysiłkom przewodniczącego Mirosława Rogozińskiego i związkowców pracownicy i zakład przetrwali trudny okres, a obecnie Zakłady Porcelany Ćmielów mają przed sobą dobre perspektywy rozwoju. Mirosław Rogoziński otrzymał podziękowania i gratulacje, a w nowej kadencji będzie pełnił przewodniczącego dobrze i aktywnie działającego przy Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Zakładów Porcelany Ćmielów Koła Emerytów.

Ryszard Adamek został wybrany na nowego przewodniczącego Komisji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” Rejonu Energetycznego Stalowa Wola, zrzeszającego energetyków - związkowców z obszaru Stalowej Woli i Janowa Lubelskiego. Zenon Szady jest przewodniczącym Komisji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” Rejon Energetyczny Tarnobrzeg, zrzeszający związkowców – energetyków z obszarów Tarnobrzeg i Mielec. Benedykt Straszak jest przewodniczącym Komisji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” Rejonu Energetycznego Staszów. W Komisji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” Tauron Wytwarzanie Elektrownia Stalowa Wola na przewodniczącą wybrano Bogusławę Piejko. Alina Madej jest nową przewodniczącą w Kole Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Stalowa Wola, działającym przy Regionie Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Jacek Buczek został wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. 

Krzysztof Egier jest przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Polpharma SA Oddział Produkcyjny w Nowej Dębie. Warto podkreślić, że w czasie czteroletniej kadencji w Komisji Zakładowej Polpharma SA Oddział Produkcyjny w Nowej Dębie ilość związkowców zwiększyła się dwukrotnie. Warto docenić i wyróżnić skuteczne działania przewodniczącego i Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” dla pracowników, między innymi w dobrym negocjowaniu korzystnych dla pracowników rozwiązań w układzie zbiorowym pracy. 

Iwona Łukawska jest przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Elżbieta Badawika jest przewodniczącą Komisji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” Pracowników PKO SA I oddział Tarnobrzeg. Lucyna Król została wybrana nową przewodniczącą Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Edukacja NSZZ „Solidarność” w Stalowej Woli, organizacji zakładowej, która powstała i rozwinęła się w trakcie ostatniej kadencji. W Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pilkington w Sandomierzu przewodniczącym wybrano Marka Jaremę. 

Anna Glibowska została ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu. W Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku nowym przewodniczącym został Mariusz Szewczyk. Tomasz Zierold został ponownie wybrany na przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Oświaty w Nowej Dębie. 

Grzegorz Owczarz został wybrany nowym przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” ATI ZKM Forging Stalowa Wola. Renata Malinowska jest nową przewodniczącą Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Oświaty i Wychowania w Baranowie Sandomierskim.

Ryszard Radomski został ponownie wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Ekomel Janów Lubelski. Marianna Chudy jest ponowie przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. 
Bogdan Wójciak jest ponownie przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” ECO Tarnobrzeg. Warto podkreślić, że w ECO Tarnobrzeg, zapewniającym wytwarzanie i dostawy energii cieplnej dla miasta, większość pracowników należy do NSZZ „Solidarność”. Na 58 zatrudnionych pracowników 48 należy do Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność’. 

Małgorzata Lorenc jest ponownie przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tarnobrzegu. Jerzy Burghardt jest ponownie przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Armatura Kraków SA w Nisku. Edward Sulich został ponownie wybrany przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli. 
Rafał Jarosz jest przewodniczącym nowo powstałej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim. Warto podkreślić, że nowo postała Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” zrzesza ponad 30 pracowników na 43 osoby zatrudnione w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim.

Ewa Pasiak jest ponownie przewodniczącą Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Nisku. Grażyna Lewicka została ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu. Danuta Partyka jest ponownie przewodniczącą Komisji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” Pracowników PKO BP w Stalowej Woli. Jan Sanecki został wybrany ponownie przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Miejskiego Zakładu Budynków w Stalowej Woli. 

Mirosław Beczek jest nowym przewodniczącym Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Grupy Ożarów, w miejsce Kazimierza Bednarza, odchodzącego na emeryturę wieloletniego przewodniczącego MOZ. 
Alicja Regina Dudzic jest ponownie przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Janowie Lubelskim. Wojciech Kras jest nowym przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim. Czesław Drwal jest nowym przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Gminnej Spółdzielni SCH w Janowie Lubelskim. 

Grażyna Wdowiak jest ponownie przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Spółdzielni Mieszkaniowej w Stalowej Woli. Stanisław Marut został ponownie wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Dębie. 

Artur Stąpór jest nowym przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Sandomierzu. Jerzy Warchoł został wybrany ponownie na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Janowie Lubelskim. Krzysztof Dul został wybrany ponownie na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Nadleśnictwa Rozwadów. 

Jerzy Rozmus jest nowym przewodniczącym Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Dezamet Nowa Dęba. Janusz Bielecki został ponownie przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Stalowej Woli. Robert Lipiński został ponownie wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli. Jolanta Kobyłecka została ponownie wybrana na przewodniczącą Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Oświaty i Wychowania w Tarnobrzegu. 

Henryk Szostak został ponownie wybrany na przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola. Robert Byś jest nowym przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli. Wojciech Ciździel jest powtórnie przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Kopalni Siarki Machów. 

Andrzej Krawiec został po raz kolejny wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Nadleśnictwa Janów Lubelski. Adam Jarosz został ponownie wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Fabryki Firanek Wisan SA w Skopaniu. Kazimierz Sobolewski jest ponownie przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Przemiałowni Jasice. Janusz Chabik został ponownie wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Solbet Stalowa Wola. 

Marzena Kardasińska została ponownie przewodniczącą Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Stalowej Woli. Bogusława Latawiec jest ponownie przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Agnieszka Frańczak – Szczepanek jest ponownie przewodniczącą Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Sandomierzu. 

Robert Popek jest ponownie przewodniczącym Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Tarnobrzegu. Mariusz Grabias został wybrany ponownie na przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Ochrony Zdrowia w Tarnobrzegu. Janusz Czwartkowski został ponownie wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Enesta Stalowa Wola.

Katarzyna Motyka jest nową przewodniczącą Komisji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” PKO BP I Oddział w Sandomierzu. Józefa Cieślak została ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Sandomierzu. Zbigniew Ląd został wybrany ponownie na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PSS „Społem” Stalowa Wola. Jan Myszka został wybrany ponownie na przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Siarkopol Tarnobrzeg. 
Spotkanie opłatkowe 
Zarządu Regionu

- Solidarność to jedno z najpiękniejszych słów, oznaczających wielką wartość troski o wspólne dobro, o sprawy pracownicze i społeczne – mówił ksiądz biskup Edward Frankowski na spotkaniu z Zarządem Regionu i przewodniczącymi organizacji zakładowych NSZZ „Solidarność” w poniedziałek 22 stycznia. Wśród gości zaproszonych na tradycyjny opłatek byli ksiądz doktor Krzysztof Kida duszpasterz ludzi pracy i dziekan dekanatu Stalowa Wola i poseł Rafał Weber. Wcześniej odbyło się comiesięczne posiedzenie Zarządu Regionu, na którym omawiano miedzy innymi sprawę wyborów w Organizacjach Zakładowych NSZZ „Solidarność” na kadencję 2018 – 2022.
Do dnia 22 stycznia już w ośmiu organizacjach zakładowych NSZZ „Solidarność” odbyły się wybory na nową kadencję, a kolejne organizacje zakładowe zgłaszają terminy wyborów. Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” Andrzej Kaczmarek podkreślił bardzo wysoką obecność związkowców na zebraniach wyborczych. Jednocześnie zaapelował do organizacji zakładowych o wcześniejsze zgłaszanie terminów wyborów, aby dobrze zaplanować możliwość obsłużenia wszystkich zebrań wyborczych przez Regionalną Komisję Wyborczą. Wybory w organizacjach zakładowych będą odbywać się do końca marca, ale Zarząd Regionu przyjął już termin wyborczego Walnego Zebrania Delegatów Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”, które odbędzie się 29 czerwca. 
Przewodniczący Zarządu Regionu przedstawił podejmowane działania i inicjatywy naszego Związku, aby wpisać 30 rocznicę strajków „Solidarności” w Stalowej Woli w program obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości i 80 rocznicę powstania Stalowej Woli. Rok 2018 to czas 100 rocznicy odzyskania niepodległości, a także ogłoszony przez Sejm RP Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, w stulecie urodzin wielkiego Pasterza Kościoła. Ksiądz biskup Edward Frankowski przypominał postać biskupa Ignacego Tokarczuka, który otaczał wielką troską środowiska pracownicze, a szczególnie wielkie ośrodki przemysłowe, jak Stalową Wolę, aby zadbać o dobro duchowe i ład społeczny. Ksiądz biskup przypominał zasługi „Solidarności”, która wspierała dzieło budowy i rozwoju Filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli. Dzieło powołania katolickiego ośrodka uniwersyteckiego w Stalowej Woli podjął i zainicjował ksiądz Edward Frankowski, a ksiądz biskup Ignacy Tokarczuk konsekwentnie wspierał powstanie ośrodka uniwersyteckiego w wielkim ośrodku przemysłowym. Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” doceniając znaczenie pasterskiej troski biskupa Ignacego Tokarczuka o nasz region i Stalową Wolę wystąpił do prezydenta miasta o uhonorowanie Arcybiskupa poprzez nadanie jego imienia dla nowo powstałego ronda w mieście. 
Podczas uroczystego spotkania opłatkowego przewodniczący Zarządu Regionu wręczył honorowy tytuł Zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” dla doktora Tadeusza Abratowskiego, związanego od 1980 roku z NSZZ „Solidarność” w Szpitalu Powiatowym w Stalowej Woli i Romana Szewczyka, przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w byłych Zakładach Mięsnych w Nisku. Warto przypomnieć, że kolejne terminy posiedzeń Zarządu Regionu, na których będę rozpatrywane wnioski organizacji zakładowych o nadanie tytułu Zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” to maj i październik. 
Jubileusz Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego

15 sierpnia – w święto Wniebowzięcia Matki Bożej i rocznicę Cudu nad Wisłą Ksiądz Biskup Edward Frankowski obchodzi jubileusz 80 rocznicy urodzin. Składamy Dostojnemu Jubilatowi wyrazy wdzięczności za pomoc i duchową opiekę dla „Solidarności” naszego regionu i środowisk pracowniczych. Serdecznie życzymy wszelkich łask Bożych i opieki Matki Bożej w pracy dla dobra naszego Regionu, Kościoła i Ojczyzny.
W roku, w którym wspominamy 80 rocznicę powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego warto przypomnieć, że Ksiądz Biskup jest rówieśnikiem COP, stanowiącego nowoczesne nawiązanie do wielkiego dziedzictwa Ziemi Sandomierskiej. Lata dzieciństwa i młodości Księdza Biskupa były trudnym dla Polaków i Ojczyzny czasem okupacji niemieckiej, a później stopniowego narastania terroru stalinowskiego. W tych trudnych latach wzrastało kapłańskie powołanie Dostojnego Jubilata. 
W życiowej drodze Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego, w jego posłudze kapłańskiej i pasterskiej, wyraźnie zaznacza się rys duchowości maryjnej. Ksiądz Biskup wspomina: „Urodziłem się w święto Wniebowzięcia NMP. Kościół w mojej rodzinnej parafii nosi tytuł Nawiedzenia. W seminarium żyłem w zasięgu Jej matczynych oczu z cudownego obrazu z Rudek. Mój pierwszy wikariat to sanktuarium maryjne w Hyżnem. Także kolejne parafie poświęcone były Matce Bożej”. Po trzyletniej pracy w parafii Wniebowzięcia NMP w Jaśle podjął organizację od podstaw nowej parafii Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli. A od 1977 r. organizował życie religijne i duchowe w nowej parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli stał się szybko miejscem wielu inicjatyw duszpasterskich i społecznych, wyjątkowych w skali całej Polski, a nawet Europy. Ksiądz Edward Frankowski był inicjatorem dzieła powołania w Stalowej Woli filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wspieranego mocno od początku przez NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Sandomierska. Ksiądz Edward Frankowski był od początku Kapelanem powstającej najpierw w Hucie Stalowa Wola, a potem w całym Regionie NSZZ „Solidarność”. Wspierał środowiska solidarnościowe po wprowadzeniu stanu wojennego, a kościół Matki Bożej Królowej Polski stał się oazą niezależnej myśli i kultury. Po strajku okupacyjnym „Solidarności” Huty Stalowa Wola w sierpniu 1988 roku, wraz z odradzającą się „Solidarnością” podjął na nowo inicjatywę powołania w Stalowej Woli filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł go do godności biskupiej w styczniu 1989 r. Biskup Ignacy Tokarczuk konsekrował ks. Edwarda Frankowskiego 5 marca 1989 r. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli na biskupa sufragana diecezji przemyskiej. Na swoją biskupią drogę wybrał zawołanie „Christus vincit – Chrystus zwycięża”.
Już od czasu konsekracji biskupiej Ksiądz Biskup nazywany jest powszechnie Biskupem Solidarności przez środowiska solidarnościowe i pracownicze. W czasie trudnych przemian gospodarczych i społecznych Ksiądz Biskup niezmiennie od lat wskazuje, że zmiany w Polsce powinny być dokonywane w myśl zasad katolickiej nauki społecznej. Ksiądz Biskup stale otacza duchową opieką i pomocą NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Sandomierska i środowiska pracownicze. Podejmuje także stale nowe inicjatywy religijne i społeczne dla dobra naszego regionu, naszej diecezji sandomierskiej, Kościoła i Ojczyzny. 
Wielkie dokonania i liczne dzieła Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego są znane w naszym regionie. Do popularyzacji biografii i dokonań Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego przyczyniły się liczne publikacje. Jest wśród nich m.in. książka autorstwa Joanny i Bogusława Kopacz pod tytułem „Biskup Solidarności Edward M. Frankowski”. Jest to pierwsza biografia Księdza Biskupa, wydana przez Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” na jubileusz 70 rocznicy urodzin Ks. Biskupa w roku 2007. Kolejną publikacją jest książka autorstwa Joanny i Bogusława Kopacz pod tytułem „Dzieło Solidarnych”, przedstawiające historię powołania i rozwoju katolickiej uczelni w Stalowej Woli, wydana w roku 2011.
Nowe inicjatywy w Muzeum Jana Pawła II

Muzeum Jana Pawła II przy Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli już od 7 miesięcy poszerzyło swoją ofertę kulturalną i edukacyjną. 
Od grudnia ubiegłego roku w Muzeum Jana Pawła II tysiące osób ze Stalowej Woli i naszego Regionu obejrzało już stalą ekspozycję o dziejach „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska. A dzięki staraniom wielu osób ze środowisk solidarnościowych przy Muzeum podejmowane są nowe inicjatywy z udziałem młodzieży.
Grupa młodzieży ze Stalowej Woli przygotowała dwa filmy – reportaże o księdzu biskupie Edwardzie Frankowskim, nazywanym powszechnie Biskupem Solidarności i o księdzu Józefie Skoczyńskim – pierwszym proboszczu Stalowej Woli. Na stronie Muzeum Jana Pawła II zamieszczona została krótka multimedialna prezentacja wystawy o „Solidarności” naszego Regionu. Na stronie Muzeum dostępne są już krótkie filmy, przygotowane przez młodzież – ponad 20 wspomnień o latach 80. Tu można zobaczyć i wysłuchać wszystkie prezentacje.
Dzieciaki na rowery 
czyli Mini Wyścig "Solidarności"

W Łodzi rozpoczynamy cykl wyścigów dla najmłodszych kolarzy, którzy mamy nadzieję nawiążą do sukcesów Rafała Majki, Michała Kwiatkowskiego czy Katarzyny Niewiadomej.

Dziewczęta i chłopcy będą rywalizować w dziewięciu miastach. Organizatorem cyklu imprez jest Łódzkie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu, Rekreacji i Turystyki „Peleton“.

Warunkami do uczestnictwa są: uzyskanie zgody rodziców (formularz na stronie: www.wyscig.com.pl) oraz posiadanie w trakcie zawodów sztywnego kasku, który można bezpłatnie wypożyczyć u organizatora. W imprezach mogą również brać udział dzieci zrzeszone w uczniowskich klubach sportowych (UKS). W ich przypadku zgoda może również zostać wypisana przez trenera klubowego. Każdy uczestnik musi mieć ze sobą ważną legitymację szkolną, a opiekunowie/rodzice/trenerzy – dowody osobiste. Możliwe są także zgłoszenia on-line.
Dzieci będą rywalizować w następujących kategoriach wiekowych:
1) Chochliki (kategoria A, dzieci do 5 lat), dystans ok. 200 m.
2) Krasnale(kategoria B, dzieci w wieku 6 –8 lat), dystans ok. 800 m
3) Skrzaty (kategoria C, dzieci w wieku 9 –10 lat), dystans ok. 1200 m
4) Elfy (kategoria D, dzieci w wieku 11 –12 lat) dystans ok. 1600 m.
Za każdym razem organizatorzy przeprowadzą grupę najmłodszych kolarzy na start. Zawody prowadzone będą według przepisów Polskiego Związku Kolarskiego.
W każdej z kategorii będą prowadzone indywidualne oraz oddzielne klasyfikacje dla dziewcząt i chłopców. Zwycięzcy otrzymają koszulki oraz nagrody i medale, a także dyplomy, które otrzymają wszyscy uczestnicy. Dodatkowo, każdy młody kolarz, który wystąpi w co najmniej dwóch wyścigach na terenie województwa łódzkiego (Łódź, Zduńska Wola, Tomaszów Mazowiecki) lub województwa podkarpackiego (Stalowa Wola, Mielec Krosno) będzie rywalizował o miano najlepszego mini-kolarza województwa. Na mecie każdego z wyścigów 7 pierwszych zawodników otrzyma następującą liczbę punktów za zajęte miejsca: 1m–7 pkt., 2m–6 pkt., 3m–5 pkt., 4m–4 pkt., 5m–3 pkt., 6m–2 pkt., 7m–1 pkt. Do klasyfikacji generalnej będą się liczyć dwa najlepsze występy.

HARMONOGRAM ZAWODÓW:

29.06.2017 – Stalowa Wola, al. Jana Pawła II 1.
- 14.30: zapisy i przyjmowanie zgłoszeń zawodników w Namiocie Mini Wyścig „Solidarności”,
- 16.00: start pierwszej grupy wiekowej, kolejne grupy startują według kolejności kategorii,
- 17.00: rozpoczęcie ceremonii dekoracji.

Programy wyścigów mają charakter orientacyjny i możliwe są ich modyfikacje. Szczegółowy regulamin można znaleźć pod adresem: http://wyscig.com.pl/28/regulaminmini.pdf.
SANDOMIERZANIE Z KRZYŻEM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

W dniu 4 listopada 2016 roku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń "Krzyż Wolności i Solidarności" żyjącym i nie żyjącym działaczom opozycji antykomunistycznej z byłych województw kieleckiego i tarnobrzeskiego. Odznaczenie to, wzorowane na Krzyżu Niepodległości z okresu II RP, zostało ustanowione przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku i nadano je po raz pierwszy w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35-tej rocznicy protestów społecznych w Radomiu. 

W czasie kieleckich uroczystości odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP dr Andrzeja Dudę, na wniosek Prezesa IPN, wręczyli Prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

W grupie odznaczonych 22 osób znalazł się między innymi Stanisław Tinc z Sandomierza, który z powodów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w uroczystościach. Natomiast wśród 9-ciu odznaczonych pośmiertnie osób, znalazła się również sandomierzanka Maria Prochowska-Frańczak, za którą odznaczenie odebrała jej najstarsza córka Maria Śliwińska. 

Warto przypomnieć w wielkim skrócie działalność naszych bohaterów w tamtych niełatwych latach:
Stanisław Tinc był od 1980 roku współtwórcą i działaczem NSZZ Solidarność MPGKiM i MKS w Sandomierzu oraz delegatem na I WZD Regionu Ziemia Sandomierska. Internowany od 13.12.1981r. do 29.04.1982r. przebywał w Ośrodku Odosobnienia w Rzeszowie-Załężu. Po internowaniu kolportował nielegalne wydawnictwa i współorganizował Msze Święte za Ojczyznę. Przez kolejne lata stale przebywał pod kontrolą Służby Bezpieczeństwa.
Maria Prochowska-Frańczak od 1980 roku aż do śmierci w 2011 roku była działaczką nauczycielskiej Solidarności, także w jej podziemnych strukturach. Aresztowana została w dniu 06.03.1984r. za gromadzenie, przechowywanie i kolportaż nielegalnych wydawnictw. W czasie śledztwa przebywała w izolatkach aresztów w Machowie i przy WUSW na ul. Północnej w Lublinie, a następnie we wspólnej celi z pospolitymi przestępczyniami w Areszcie Śledczym na ul. Południowej w Lublinie. Na wolność wyszła na mocy amnestii z 21.07.1984r. Ona także po powrocie z więzienia była wciąż kontrolowana przez SB.

Uroczystość poprzedziła projekcja filmu "25 lat Wolności" a zakończyła się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży z Baćkowic.
W 36 rocznicę Porozumień Sierpniowych

W 36 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych związkowcy i ludzie „Solidarności” spotykają się pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” zapraszają na uroczystości w rocznicę Porozumień Sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2016. 
W środę 31 sierpnia o godzinie 13.00 odbędzie się uroczyste posiedzenie MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola. O godzinie 13.30 zapraszamy na rocznicowe spotkanie pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. Zapraszamy Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność” z pocztami sztandarowymi „Solidarności”. Brama numer III Huty Stalowa Wola będzie otwarta, co ułatwi wszystkim swobodny dostęp do miejsca uroczystości pod Krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. 
Kolejny Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności”

Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”, Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Sekcja Szachowa Katolickiego Klubu Sportowego „Victoria” w Stalowej Woli organizują w niedzielę 28 sierpnia Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności”. Turniej odbędzie się w godzinach od 15.00 do 19.00. 
Zgłoszenia uczestników Turnieju Szachowego o Puchar „Solidarności” będą przyjmowane przed rozpoczęciem Turnieju, w miejscu rozgrywek – na drugim piętrze Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. Zgodnie z Regulaminem Turniej jest otwarty, wstęp wolny bez ograniczeń wiekowych i miejsca zamieszkania. Zmiana terminu Turnieju – z soboty na niedzielę 28 sierpnia nastąpiła z powodów organizacyjnych. 
Turniej Szachowy o Puchar „Solidarności” rozgrywany w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli zorganizowany jest z myślą o młodym pokoleniu – dzieciach i młodzieży ze Stalowej Woli i naszego regionu. Dla młodych uczestników Turnieju Szachowego o Puchar „Solidarności” organizatorzy zapewniają dobrą obsługę sędziowską, nagrody rzeczowe, dyplomy i puchar dla najlepszego zawodnika Turnieju. Celem Turnieju jest upamiętnienie 36 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” i upowszechnienie gry w szachy wśród dzieci, młodzieży i mieszkańców naszego regionu. 
Rocznicowe Rajdy Rowerowe Solidarności

Sierpień jest tradycyjnie już czasem Rajdów Rowerowych Solidarności w naszym regionie. XI Sandomierski Rowerowy Rajd Solidarności wyruszy w dniach 26 – 28 sierpnia, a IV Rowerowy Rajd Solidarności i Wolności odbędzie się w Tarnobrzegu 28 sierpnia.
Komitet Organizacyjny XI Sandomierskiego Rajdu Rowerowego Solidarności, który tworzą przewodniczący Organizacji Zakładowych NSZZ „Solidarność” z Sandomierza: Józefa Cieślak, Anna Glibowska, Marek Jarema, Mariola Zięba zaprasza wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w kolejnym atrakcyjnym kolarskim rajdzie. XI Sandomierski Rowerowy Rajd Solidarności odbędzie się w dniach 26 – 28 sierpnia na trasie Sandomierz – Golejów – Sandomierz. 
Sandomierski Rowerowy Rajd Solidarności wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń promujących Region Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” i spełnia rolę integrującą środowiska solidarnościowe. XI Sandomierski Rowerowy Rajd Solidarności jest kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej w 2005 r. Organizatorzy corocznych Rajdów starają się nawiązywać do ważnych narodowych i solidarnościowych rocznic i wydarzeń i zawsze z dumą prezentują znak Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. 
IV Rowerowy Rajd Solidarności i Wolności w Tarnobrzegu organizuje Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Siarkopol. Organizatorzy zapraszają wszystkich związkowców, sympatyków Związku i mieszkańców do udziału w Rajdzie. Rajd odbędzie się w dniu 28 sierpnia na trasie z Tarnobrzega do Machowa i ponownie do Tarnobrzega i zakończy się na placu przy Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej gdzie posługę duszpasterską pełnią Ojcowie Dominikanie.
Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” tradycyjnie już wspiera organizację XI Sandomierskiego Rajdu Rowerowego Solidarności i IV Rowerowego Rajdu Solidarności i Wolności w Tarnobrzegu. 
Po 7 latach Wyœścig “Solidarności i Olimpijczyków
”na drogach Regionu

Wyścig Solidarności numer 27 
czyli Radom zamiast Łodzi

Zanim kolarze rozpoczną ostateczne przygotowania do Rio de Janeiro o medale olimpijskie. Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy w Brazylii wystąpią zawodnicy ekip polskich lub zagranicznych, którzy uczestniczyli w dotychczas rozegranych dwudziestu sześciu Międzynarodowych Wyścigach Kolarskich „Solidarności” i Olimpijczyków. W przeszłości uczestniczyli w nim nawet mistrzowie olimpijscy jak torowcy Tomas Bartko, czy Jens Lehman lub mistrz świata na szosie Rajmondas Vainsteins.
Odchodząca (miejmy nadzieję) zima to okres przygotowań kolarzy do sezonu. W kolarstwie mówi się „jak będzie przepracowana zima takie będą wyniki w sezonie”. Organizatorzy imprez kolarskich wiedzą, iż twierdzenie to dotyczy nie tylko zawodników, ale także ich samych. Tak więc mimo, iż za oknami zdarzają się przymrozki, Biuro Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków prowadzi intensywne przygotowania do 27 wyścigu, który ze względu na swą rangę ma stałe miejsce w międzynarodowym kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI w ostatnich dniach czerwca każdego roku. Dotychczas, w kolejnych latach wyścig przemiennie rozpoczynał się lub kończył w Łodzi. Wyjątek był tylko jeden. Wyścig ominął Łódź. Tym razem będzie inaczej. Ale po kolei...

Po zakończeniu 4 lipca poprzedniej edycji wyścigu organizatorzy z Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” prowadzili rozmowy z władzami miast w województwach łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim, małopolskim i podkarpackim.

I mamy zmianę. Działacze Regionu Ziemia Radomska NSZZ Solidarność zaproponowali, by ze względu na przypadającą w 2016 roku czterdziestą rocznicę „wydarzeń radomskich” organizację startu lub mety zaproponowali władzom miasta, gdzie robotnicy przed 40 laty tworzyli historię. Prezydent Radomia propozycję przyjął, pod warunkiem, że dla większego zwrócenia uwagi na wydarzenia w Radomiu będzie miastem startu całego wyścigu. Z tego względu 27. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków będzie rozegrany w dniach 29 czerwca – 2 lipca na trasie z Radomia do Krosna. Natomiast w Łodzi – tradycyjnym miejscu startu lub zakończenia imprezy – będzie zlokalizowana meta pierwszego etapu.

      Oto jak będzie przebiegała trasa 27 Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków:
     29.06.16. środa         1. etap: Radom – Łódź
     30.06.16. czwartek  2. etap: Koluszki - Kutno
                                         3. Etap: Pabianice - Sieradz 
       1.07.16 piątek 
                                         4. etap: Piotrków – Kielce
       2.07.16 sobota         5. etap: Tarnobrzeg – Krosno

Wpłynęły już pierwsze zgłoszenia ekip zawodowych z Belgii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Czech, Słowacji i Białorusi. Organizatorzy liczą, że w środę 29 lipca na starcie tego najbardziej prestiżowego dla polskiego kolarstwa wyścigu stanie 120 zawodników, w tym nie jedna bądź dwie ekipy polskie, lecz wszystkie, które będą w tym roku istniały.
8 Mini Wyścig "Solidarności" 
Najmłodsi kolarze: dziewczęta i chłopcy rywalizować będą w 8. Mini Wyścigu „Solidarności”. Dziewięć miast przyjęło naszą propozycję zorganizowania zawodów. Organizatorem cyklu imprez jest Łódzkie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu, Rekreacji i Turystyki Peleton.

Wyścigi podzieliśmy na kategorie: „A-Chochliki” – do 5 lat, „B–Krasnale” – 6-8 lat, „C–Skrzaty” – 9-10 lat, „D i E –Elfy ” – 11-12 lat. Warunkiem uczestnictwa jest uzyskanie zgody rodziców (formularz na stronie:www.wyscig.com.pl ) oraz posiadanie w trakcie zawodów sztywnego kasku. Zawody prowadzone będą według przepisów Polskiego Związku Kolarskiego.

DZIECI NA START - MINI WYŚCIG KOLARSKI „SOLIDARNOŚCI”

Tradycją stało się organizowanie Mini Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” dla dzieci w miastach na trasie Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków.
W Radomiu zainaugurujemy Mini Wyścig „Solidarności” zostanie zorganizowany w dniu 29 czerwca na ulicy 25 Czerwca przy ul. Żeromskiego, a zakończymy 2 lipca w Krośnie przy ul. Bursaki.

Dzieci będą rywalizować w następujących kategoriach wiekowych:
1) kategoria A (Chochliki) (do 5 lat) dystans ok. 200 m
2) kategoria B (Krasnale) (6 –8 lat) dystans ok. 800 m
3) kategoria C (Skrzaty) (9 –10 lat) dystans ok. 1200 m
4) kategoria D (Elfy) (11 –12 lat) dystans ok. 1600 m
5) kategoria E (Elfy) (11 – 12 lat – posiadający licencję żaka) dystans ok. 1600

Za każdym razem organizatorzy przeprowadzą grupę najmłodszych kolarzy na start.
Dodatkowo w klasyfikacji indywidualnej kategorii A, B, C, D i E będą prowadzone oddzielne klasyfikacje dla dziewcząt i chłopców. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają koszulki oraz nagrody, medale i dyplomy. Wszystkie dzieci zgłaszające się do Wyścigu otrzymają odblask i dyplom uczestnictwa.

W Mini Wyścigu uczestniczyć mogą dziewczęta i chłopcy zgłoszeni indywidualnie oraz zrzeszeni w uczniowskich klubach sportowych (UKS). Dzieci niezrzeszone muszą mieć zgodę na start swoich rodziców (opiekunów), dzieci reprezentujące UKS-y trenerów bądź opiekunów. Dzieci muszą mieć legitymację szkolną potwierdzającą datę urodzenia, natomiast trenerzy, rodzice bądź opiekunowie – dowód osobisty. 

02 lipca TARNOBRZEG, Plac Głowackiego
- 9.00-10.00 zapisy i przyjmowanie zgłoszeń zawodników 
                        w Namiocie Mini Wyścig „Solidarności”
- 10.10 start pierwszej grupy wiekowej, kolejne grupy startują według kolejności kategorii.
- 11.30 rozpoczęcie ceremonii dekoracji

Programy wyścigów mają charakter orientacyjny i możliwe są ich modyfikacje.
ZAPRASZAMY!

Uwaga! Każdy uczestnik Mini Wyścigu „Solidarności” musi posiadać rower (!) i kask
Kaski można bezpłatnie wypożyczyć u organizatora zawodów.
28 Kwietnia 
Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy 

MOZ „Siarkopol 
NSZZ „Solidarność 
zaprasza


28 Kwietnia 2016 r. o godzinie 14:00 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przed pomnikiem Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym w Machowie.
„Szanujmy wspomnienia” już 27 kwietnia
Stalowa Wola lat osiemdziesiątych
Stalowowolskie Muzeum Regionalne przygotowuje nowe przedsięwzięcie wystawiennicze. Tym razem poświęcone podziemnej Solidarności w Stalowej Woli, która należała do liczących się w kraju ośrodków niezależnej działalności niepodległościowej i kulturalnej. Lata osiemdziesiąte to historia nieodległa, żyją niemal wszyscy uczestnicy ówczesnych wydarzeń, można jeszcze zebrać relacje, zdjęcia, pamiątki.
I właśnie tych z Państwa, którzy zechcą podzielić się wspomnieniami z działalności opozycyjnej w latach 1981-1989 w Stalowej Woli, udostępnić fotografie do zeskanowania, czy przekazać pamiątkowe przedmioty zapraszamy na najbliższe spotkanie z cyklu „Szanujmy wspomnienia”. Odbędzie się ono w Domu Gościnnym „Hutnik”, ul. Prymasa Wyszyńskiego 12, w Sali Norblina, w środę 27 kwietnia o godzinie 16.
Cykl „Szanujmy wspomnienia” to platforma wymiany wiedzy Muzeum z mieszkańcami, obejmująca różne zagadnienia z historii miasta. Dotychczas, oprócz najliczniejszych spotkań, związanych z pierwszymi mieszkańcami Stalowej Woli, były także spotkania poświęcone historii stalowowolskiego sportu, dawnym zabawom dziecięcym czy rozwadowskim Żydom.
– Wystawa dotycząca podziemnej Solidarności stalowowolskiej ma stać się kolejną ekspozycją stałą, usytuowaną poza siedzibą muzeum – mówi dyrektor Lucyna Mizera. – Mamy nadzieję, że przy współpracy mieszkańców uda się w rzetelny i atrakcyjny sposób przybliżyć ten ważny rozdział historii miasta i kraju pokoleniom młodych, którzy nie pamiętają – i często nie rozumieją – tamtych czasów. Otwarcie planowane jest na 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia tego roku.
Projekt powstaje we współpracy z Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli, KZ MOZ NSZZ "Solidarność" Huty Stalowa, Zarządem Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność.
Po 7 latach Wyœścig “Solidarności i Olimpijczyków ”na drogach Regionu

Bieżący 2016 rok to dla sportowców tzw. rok olimpijski. W Rio de Janeiro będzie się toczyła walka o medale olimpijskie. Do dyscyplin sportowych, w których do zdobycia jest wiele cennych olimpijskich krążków należy bezsprzecznie kolarstwo, bo to i kobiet i mężczyzn, na szosie i na torze oraz w MTB i BMX. Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy w Rio wystąpi któryś z zawodników polskich lub zagranicznych, który odnosił sukcesy bądź tylko uczestniczył w którymś z dotychczas rozegranych dwudziestu sześciu Międzynarodowych Wyścigów Kolarskich „Solidarności” i Olimpijczyków. W przeszłości uczestniczyli w nim nawet mistrzowie olimpijscy lub mistrzowie świata. Zima to okres przygotowań kolarzy do sezonu. W kolarstwie mówi się „jak będzie przepracowana zima takie będą wyniki w sezonie”. Organizatorzy imprez kolarskich wiedzą, iż twierdzenie to dotyczy nie tylko zawodników ale także ich samych. Tak więc mimo, iż za oknami mróz Biuro Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków prowadzi intensywne przygotowania do 27-go już wyścigu, który ze względu na swą rangę ma stałe miejsce w międzynarodowym kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI zawsze w ostatnich dniach czerwca każdego roku. Dotychczas, w kolejnych latach wyścig przemiennie rozpoczynał się lub kończył w Łodzi.
Po zakończeniu 4 lipca poprzedniej edycji wyścigu organizatorzy z Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” prowadzili rozmowy z władzami szeregu miast w województwach łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim i podkarpackim w celu ustalenia miast etapowych nowej imprezy.
W czasie tych rozmów działacze Regionu Ziemia Radomska NSZZ „Solidarność” zaproponowali, by ze względu na przypadającą w 2016 roku czterdziestą rocznicę „wydarzeń Radomskich” organizację startu lub mety jednego z etapów zaproponować władzom Radomia. Prezydent Radomia propozycję przyjął, pod warunkiem, że dla większego zwrócenia uwagi na wydarzenia sprzed czterdziestu lat Radom będzie miastem startu całego wyścigu. Z tego względu 27-my Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków będzie rozegrany w dniach od 29-go czerwca do 2 lipca na trasie z Radomia do Krosna. Natomiast w Łodzi będzie zlokalizowana meta pierwszego etapu. A oto trasa całego 27-go Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków:
29.06.2016 I etap środa Radom – Łódź
30.06.2016 II etap czwartek (przed południem) Koluszki - Kutno
III etap (po południu) Pabianice - Sieradz
1.07.2016 IV etap piątek Piotrków Tryb. – Kielce
2.07.2016 V etap sobota Tarnobrzeg – KrosnoTrwają rozmowy z władzami miast i gmin na temat szczegółowego poprowadzenia trasy poszczególnych etapów. Wpłynęły już zgłoszenia zawodowych ekip z Belgii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Czech, Słowacji i Białorusi. Organizatorzy liczą, że w środę 29 lipca na starcie tego najbardziej prestiżowego dla polskiego kolarstwa wyścigu stanie 120 zawodników, w tym nie jedna bądź dwie ekipy polskie, lecz wszystkie, które w 2016 roku będą posiadały licencję Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

Ostatnie pożegnanie 
Edwarda Wamki

W niedzielę 20 marca zmarł po długiej i ciężkiej chorobie Edward Wamka – wieloletni przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pilkington Polska Spółka z o.o. w Sandomierzu i Członek Prezydium Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.

Łącząc się w modlitwie, składamy hołd naszemu Przyjacielowi, który związany był z NSZZ „Solidarność” od początku jej powstania

Pogrzeb śp. Edwarda Wamki odbędzie się we wtorek 22 marca o godzinie 13.00. Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w kościele pw. Świętego Pawła w Sandomierzu (ul. Staromiejska), a pochówek na cmentarzu w Obrazowie. 
Stanowisko Zarządu Regionu 
Ziemia Sandomierska 
NSZZ "Solidarność" 
w sprawie wyborów parlamentarnych

Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność" apeluje do związkowców i mieszkańców naszego regionu o powszechny udział w wyborach parlamentarnych. Wybierzmy razem najlepszych kandydatów i ugrupowania, które zagwarantują poszanowanie praw pracowniczych, zapewnią dobrą przyszłość naszemu regionowi, zadbają o polskie rodziny i zdecydowanie upomną się o polską rację stanu. Najlepszą gwarancją zapewnienia praw pracowniczych i społecznych, rozwoju polskiej gospodarki i szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego jest program Prawa i Sprawiedliwości, realizowany w koalicji sił patriotycznych, chrześcijańskich i narodowych. Wybór dobrych kandydatów z listy Prawa i Sprawiedliwości jest dla nas szansą na zbudowanie silnej koalicji i rządu, które zapewnią poszanowanie praw pracowniczych, społecznych i narodowych. Jest dla nas szansą na odsunięcie od władzy skompromitowanej, antypracowniczej i antyspołecznej koalicji PO - PSL, niszczącej polskie dążenia do odbudowy silnej Rzeczypospolitej. Koalicja PO - PSL doprowadziła do drastycznego podniesienia wieku emerytalnego, szczególnie dla kobiet oraz wyprowadzenia oszczędności obywateli z OFE. Koalicja rządząca dramatycznie zadłużyła nasze państwo, znacznie powiększając obciążenia podatkowe dla pracowników i pracodawców. Wybierajmy kandydatów do Sejmu i Senatu, gwarantujących wszystkim Polakom prawo do godnej pracy i życia, do umacniania polskiej racji stanu, w obliczu trudnej sytuacji w Europie. Wszyscy Polacy zasługują na dobry sejm, senat i rząd, które dobrze zadbają o nasze polskie sprawy i rozwiązywanie naszych problemów w duchu społecznej solidarności. Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność" popiera senator Janinę Sagatowską jako najlepszego kandydata na senatora z okręgu nr 54. 

W imieniu Zarządu Regionu 
Ziemia Sandomierska NSZZ "Solidarność 
Przewodniczący 
Andrzej Kaczmarek 
Stalowa Wola, 21 września 2015 r 
Stalowa Wola dla niepodległości

W 35 rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” prezes IPN Łukasz Kamiński odsłonił pamiątkową tablicę w Hucie Stalowa Wola. W Bibliotece Międzyuczelnianej wręczył 18 osobom Krzyż Wolności i Solidarności.
Narzędziownia Huty Stalowa Wola była miejscem głównych uroczystości w rocznicę powstania Związku. Po lipcowych strajkach w 1980 r. Narzędziownia stała się kolebką „Solidarności” w Hucie, mieście i Regionie Ziemia Sandomierska. Lider „Solidarności” z Narzędziowni Stanisław Krupka pierwszy przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „S” przypomniał, że wielki ruch „Solidarności” przekreślił postanowienia z Teheranu i Jałty. 
– Wspominając tę 35 rocznicę przypominamy sobie i światu to, że „Solidarność” otworzyła drzwi do wolności, nie tylko Polsce, ale wielu innym narodom. To „Solidarność” naprawiając to, co wielcy tego świata zepsuli, stworzyła warunki do zjednoczenia Europy na zasadach solidarności i pomocniczości. Nie ma wolności bez solidarności. Wolności nie przynosi się na bagnetach i nie musi się jej okupować milionami ofiar – stwierdził Stanisław Krupka – Chociaż tak wiele zmieniło się od czasu kiedy „Solidarność” pisała historię wolnej Polski, przywracając narodowi poczucie godności i podmiotowości, to dziś i podczas każdej rocznicy będzie można powiedzieć, że powstanie „Solidarności” zasługuje na miano rocznicy zwieńczającej dzieje polskich walk o niepodległość. Zryw „Solidarności” lat 80 stanowi ukoronowanie polskich walk o wolność i pozostanie inspiracją dla przyszłych pokoleń Polek i Polaków – mówił Stanisław Krupka. 
Prezes IPN dr Łukasz Kamiński odsłonił tablicę, przypominającą o wielkim strajku Huty Stalowa Wola w sierpniu 1988 r., którego jedynym postulatem było przywrócenie NSZZ „Solidarność”. – Chciałem podziękować, że Stalowa Wola pamięta o swojej historii, która była tak ważnym elementem naszej wspólnej, polskiej historii. Dziękuję, że pamięta Miasto, że pamięta Kościół i pamięta „Solidarność” – mówił Łukasz Kamiński, prezes IPN – Robimy to dla siebie, aby pamiętać o tych wydarzeniach, w których większość tutaj zgromadzony osób uczestniczyła. Takie miejsca powstają także dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie będziemy tworzyć takich miejsc, to jak młody człowiek za kilkadziesiąt lat ma zacząć stawiać sobie pytania o polską historię, o tą historię bardzo bliską, historię własnego miasta – stwierdził prezes IPN.
Ksiądz biskup Edward Frankowski, nazywany powszechnie Biskupem „Solidarności”, poświęcił pamiątkową tablicę i odrestaurowany krzyż, postawiony przez pracowników Huty Stalowa Wola 25 sierpnia 1988 r. podczas strajku okupacyjnego o zalegalizowanie NSZZ "Solidarność". Krzyż stał się symbolem walki o wolność i prawa pracownicze. Postawienie krzyża w wigilię święta Matki Bożej Częstochowskiej stało się przełomem podczas wielkiego strajku „Solidarności”.
To dzięki Księdzu Biskupowi Edwardowi Frankowskiemu w młodym mieście z wielkim nowoczesnym przemysłem powstała Filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dzieło utworzenia KUL w Stalowej Woli wspierała mocno „Solidarność”. – Stalowa Wola ma wyrazisty kod genetyczny, wyróżniający się patriotyzmem gospodarczym w powołaniu Centralnego Okręgu Przemysłowego i Huty Stalowa Wola, a także życiem według wartości narodowych i chrześcijańskich – powiedział Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowa Wola. Młode miasto zostało ukształtowane przez dwie wybitne osobowości premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego i biskupa Edwarda Frankowskiego, które otrzymały tytuł Pater Urbis – Ojciec Miasta. Dlatego jako miejsce drugiej części uroczystości wybrano nowoczesną Bibliotekę Międzyuczelnianą, gdzie prezes IPN wręczył Krzyże Wolności i Solidarności dla 18 osób. Uhonorowano również Franciszka Jackowskiego, Bolesława Konefała, Mariana Sajnoga, Jadwigę Dybus – Plachimowicz i Kazimierza Plachimowicza odznaczeniem Zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”: . 
Dekretem prezydenta RP Andrzeja Dudy 18 osób z Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” otrzymało Krzyż Wolności i Solidarności. Są wśród nich: Andrzej Berezowski, Franciszek Chudzik, Mirosław Cop, Ignacy Dziura, Dionizy Garbacz, Ryszard Kardasz, Stanisław Kijanka, Stanisław Krupka, Janusz Kubicki, Bogusław Kwieciński, Witosław Kwieciński, Józef Serafin, Ryszard Sroka, Regina Stój, Roman Sudoł, Wiesław Wojtas, Alicja Zych, Stanisław Żwiruk. Prezes IPN dr Łukasz Kamiński przypomniał, że Krzyż Wolności i Solidarności nawiązuje swoją stylistyką do Krzyża Niepodległości, ustanowionego w 1930 r. – „Krzyż Wolności i Solidarności”, ośmielę się powiedzieć, że to najpiękniejsze z polskich odznaczeń, bo każde inne odznaczenie, nawet order „Orła Białego” wciąż można dostać, bo się coś zrobiło, można dostać za swoją wielką pracę, osiągnięcia. Tylko to jedno odznaczenia można dostać za to, co się zrobiło w przeszłości. Dziś już nikt na niego nie zapracuje – mówił prezes IPN. Rocznicowe uroczystości w Stalowej Woli uświetnił koncert Chóru „Solidarność”, który powstał w gorących dniach sierpniowego strajku w 1988 r. 
XXXV rocznica powstania 
NSZZ „Solidarność” 
– uroczystości w Gdańsku 29 sierpnia

Ponad 600 związkowców z naszego Regionu będzie uczestniczyć w ogólnopolskich uroczystościach XXXV rocznicy powstania Związku 29 sierpnia w Gdańsku. Związkowcy z wielu organizacji zakładowych wyjeżdżają do Gdańska wraz z rodzinami. Wyjazd związkowców i sympatyków Związku z Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „S” to praktyczny dowód Solidarności Pokoleń. W uroczystościach będą uczestniczyć całe rodziny, rodzice wraz z kilkumiesięcznymi dziećmi i seniorzy, zasłużeni dla naszego Związku.
Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” koordynuje przygotowania do wyjazdu, a ze środków Regionalnego Funduszu Strajkowego każdy uczestnik otrzyma dofinansowanie kosztów wyjazdu. Koszty transportu uczestników będą refinansowane ze środków Krajowego Funduszu Strajkowego NSZZ „Solidarność”. 
Uroczystości rozpoczną się 29 sierpnia o 14.15 demonstracją na Placu Solidarności. Później zostaną złożone kwiaty pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Od 15 rozpocznie się Pikinik „Solidarność Pokoleń”, a później Koncert „My Naród” i wieczorny koncert Chrisa de Burgh. 
X Rowerowy Rajd Solidarności Sandomierz 2015

Jubileuszowy X Rajd Rowerowy Solidarności Sandomierz 2015 wyruszy w trasę w piątek 21 sierpnia o godzinie 8 rano. Tradycyjnie rajdowcy spotykają się na honorowym starcie na rynku Starego Miasta w Sandomierzu.
Organizatorzy jubileuszowego Rajdu: Marek Jarema – przewodniczący MOZ NSZZ „S” Pilkington Polska Sandomierz, Józefa Cieślak – przewodnicząca KZ NSZZ „S” PGKiM Sandomierz, Mariola Zięba – przewodnicząca KZ NSZZ „S” PSSE Sandomierz, Anna Glibowska – przewodnicząca KZ NSZZ „S” Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu, wybrali w tym roku wyjątkową trasę do najpiękniejszych miejsc w naszym regionie. Wyruszają z sandomierskiego rynku przez Radomyśla nad Sanem w Lasy Janowskie do Łążka Garncarskiego. W sobotę 22 sierpnia rajdowcy pojadą na Porytowe Wzgórza – miejsca największej bitwy partyzanckiej w czerwcu 1944 r. i w najpiękniejsze miejsca Lasów Janowskich.
W sobotę związkowcy uczestniczący w Rajdzie spotykają się ze związkowcami z Janowa Lubelskiego i powiatu janowskiego, a spotkanie organizuje Bogdan Pituch – przewodniczący MOZ NSZZ „S” Komas Janów Lubelski. Jubileuszowy X Rajd Rowerowy Solidarności Sandomierz 2015 zakończy się w niedzielę 23 sierpnia. 

Gorąco w pracy ?Pracowniku, poznaj swoje prawa!

Zimne napoje, żaluzje w oknach, a nawet krótszy dzień pracy - tego pracownik może wymagać od swojego szefa w czasie upałów. Wysokie temperatury powodują, że praca staje się bardziej uciążliwa. Zdrowie i życie pracowników musi być odpowiednio chronione. Pracowniku, poznaj swoje prawa!

Nie ma znaczenia czy pracujemy w biurze, fabryce czy na budowie. Pracodawcy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. - Przedsiębiorca jest zobowiązany do zaopatrzenia pracowników w zimne napoje, gdy pracownik pracuje na zewnątrz, a temperatura przekracza 25 st. Celsjusza - tłumaczy Marzena Flis, Pełnomocnik KK do spraw BHP - Jeśli chodzi o zakłady pracy, obowiązek taki pojawia się, gdy temperatura wzrasta 28 st. Celsjusza. 

Przepisy Kodeksu pracy i rozporządzenia ministra nie regulują, jaka ilość zimnych napojów przypada na pracownika. - Oznacza to, że powinien zapewnić ilość wystarczającą zatrudnionym na cały dzień pracy - wyjaśnia pełnomocnik KK.

Ponadto w przypadku osób pracujących na dworze i wykonujących zadania, przy których można się pobrudzić, powinny mieć one zapewnione co najmniej 90 litrów wody do mycia. Zasada taka obowiązuje oczywiście, jeśli w miejscu pracy nie ma dostępu do bieżącej wody.

To jednak nie koniec obowiązków pracodawcy wobec pracowników. Powinien zapewnić w pomieszczeniach temperaturę odpowiednią do pracy. Może do tego wykorzystać klimatyzatory lub wentylatory. Ma również obowiązek instalacji rolet lub żaluzji, by poprawić zatrudnionym komfort pracy. Jeśli pomieszczenie jest bardzo nagrzane, a nie ma klimatyzacji, pracodawca może wcześniej zwolnić pracowników.
hd

NSZZ "Solidarność" stawia na Dudę

Janusz Rewiński -"Dobra Zmiana" - Konwencja Andrzeja Dudy

Janusz Wojciechowski na konwencji Andrzeja Dudy - DOBRA ZMIANA DLA POLSKI!

prof Bielecki na konwencji Andrzeja Dudy - DOBRA ZMIANA DLA POLSKI!

Andrzej Duda - Wystąpienie na konwencji "Dobra Zmiana"

Agata i Kinga Duda - Wystąpienie na konwencji "Dobra Zmiana"

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny (Finał Kampanii Andrzeja Dudy) (07.05.2015)

Wystąpienie Andrzeja Dudy - Finał Kampanii Wyborczej

Umowa i poparcie dla Andrzeja Dudy 

Piotr Duda w imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podpisał z kandydatem na Prezydenta RP Andrzejem Dudą „Umowę programową” oraz oficjalnie udzielił mu poparcia.
- Wybory prezydenckie to wybory obywatelskie, a nie partyjne. „Solidarność” w ostatnich latach wskazywała kandydata, którego Związek popierał, ale dzisiejsze spotkanie jest historyczne. Po raz pierwszy podpisaliśmy „Umowę programową” z kandydatem na prezydenta – tłumaczył podczas konferencji prasowej, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.

- Umowa jest zgodna z naszymi postulatami, jest polityczną gwarancją, że prezydent Andrzej Duda będzie dbał o nasze postulaty - mówił. - Mogę powiedzieć już teraz do wszystkich członków związku oraz wszystkich pracowników: głosujcie na Dudę! Oczywiście Andrzeja Dudę... Niezależnie od tego jak skończą się te wybory (a mam głęboką nadzieję, że je wygramy), zyskałeś coś, czego nie można kupić: zaufanie obywateli i członków "Solidarności". Mam nadzieję, że wygrasz te wybory! – odniósł się do Andrzeja Dudy przewodniczący.

Kandydat na Prezydenta RP, Andrzej Duda, podziękował „Solidarności” za poparcie.

- „Godne życie w bezpiecznej Polsce” to nie tylko hasło, ale wizja. Gospodarka, podatki powinny sprzyjać obywatelom, a tak się nie dzieje. Jako Prezydent RP chciałabym stać na straży dialogu społecznego i być jego patronem. Wierzę, że dialog jest możliwy i, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zacząć wspólnie go realizować – mówił Andrzej Duda.

Umowa zobowiązuje kandydata m.in. do działań na rzecz obniżenia wieku emerytalnego oraz korzystnych dla pracowników zmian w prawie pracy.

Tutaj pełna treść porozumienia.
Stanowisko 
Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska 
NSZZ „Solidarność”
w sprawie wyborów prezydenckich

Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” popiera doktora Andrzeja Dudę kandydata na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Postawa i program Andrzeja Dudy są dobrą gwarancją realizacji polskiej racji stanu, zasady społecznej solidarności, dobrej polityki prorodzinnej i starannego zadbania o sprawy pracownicze. Polska i Polacy potrzebują dobrego i odpowiedzialnego Prezydenta, który może sprostać wielu poważnym wyzwaniom i dużym oczekiwaniom społecznym. 
Wybór Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej daje nam wszystkim szanse na zerwanie z antyspołeczną i antypracowniczą polityką obecnej elity władzy. Rządy dotychczasowej ekipy przyniosły nam bowiem narastającą biedę wielu rodzin i grup społecznych, niskie płace i dochody, umowy śmieciowe, trwałe bezrobocie, emigrację milionów młodych, zdolnych Polaków, narastającą degradację systemu emerytalnego, polskiej służby zdrowia, edukacji i kultury. 
Doktor Andrzej Duda deklaruje przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego, drastycznie podniesionego przez obecną ekipę, wbrew woli i oczekiwaniom milionów pracowników. Zapewnia prowadzenie dobrej polityki prorodzinnej, obronę polskiej własności, odbudowę polskiego potencjału rolniczego, przemysłowego, obronnego, naukowego i kulturowego. 
Najwyższy czas aby odejść od polityki wygaszania polskiego przemysłu i polskiej przedsiębiorczości, niszczonej wysokimi obciążeniami podatkowymi i krępującą biurokracją. Najwyższy czas aby przywrócić polskim pracownikom sens i godność pracy, zapewniając dobre warunki płacy i pracy. Najwyższy czas, aby dobrze spożytkować wielki potencjał i kapitał społeczny milionów Polaków, zapewniając Polsce należne miejsce w rodzinie narodów Europy. Możemy przyczynić się do naprawy i odbudowy Rzeczypospolitej, głosując mądrze i odpowiedzialnie w majowych wyborach prezydenckich. 
Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” apeluje do wszystkich Związkowców i sympatyków naszego Związku, do Mieszkańców naszego regionu o powszechny i odpowiedzialny udział w wyborach prezydenckich. 

                                            W imieniu Zarządu Regionu 
                                         Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność
                                        Przewodniczący Andrzej Kaczmarek

Stalowa Wola, 20 kwietnia 2015 r. 

Galeria

W obronie polskiej szkoły

Bardzo liczna reprezentacja nauczycieli z Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Ziemia Sandomierska uczestniczyła 28 kwietnia w manifestacji w Warszawie. Związkowcy z naszego regionu dołączyli do tysięcy nauczycieli z „Solidarności” Oświaty z całej Polski manifestujących w obronie polskiej szkoły. 
W proteście w stolicy uczestniczyli związkowcy ze szkół i placówek oświatowych z organizacji zakładowych NSZZ „Solidarność”: Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Pracowników Oświaty w Stalowej Woli, Komisja Zakładowa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Stalowej Woli, Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Gimnazjum Nr 1 w Nisku, Komisja Zakładowa Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Oświaty i Wychowania w Tarnobrzegu, Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Oświaty i Wychowania w Baranowie Sandomierskim, Komisja Zakładowa Zespół Szkół w Woli Baranowskiej, Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Oświaty w Nowej Dębie, Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Pracowników Oświaty i Wychowania w Sandomierzu. 
Tysiące związkowców z całej Polski z Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” manifestowało przed Urzędem Rady Ministrów. „Solidarność” Oświaty była wspierana przez związkowców z wielu branż i regionów, uczestniczących w manifestacji, którzy doskonale zdają sobie sprawę z rangi i znaczenia polskiej edukacji. 
Związkowcy domagali się od rządu zaprzestania przerzucania kosztów edukacji i utrzymywania szkół i placówek oświatowych na barki samorządów, społeczności lokalnych i rodziców. Związkowcy żądali zaprzestania marnotrawienia środków budżetowych (pochodzących z naszych podatków) przeznaczanych na edukację, z których znaczna część nie dociera do samorządów i szkół. Z tego powodu samorządy często nie wytrzymują kosztów utrzymywania szkół z własnych skromnych budżetów. Prowadzi to likwidacji i łączenia klas szkolnych, które stają się zbyt liczne, aby można było w nich dobrze uczyć i wychowywać dzieci i młodzież. Prowadzi to również do trudnych decyzji o łączeniu, a nawet likwidacji szkół. Samorządy zmuszone są likwidacji szkół cieszących się dobrą renomą, z wielkimi i wieloletnimi zasługami dla edukacji i kultury. Szczególnie dramatyczny wymiar ma likwidacja szkół na terenach wiejskich, gdzie szkoła jest często jedyną instytucją, pełniącą funkcje kulturalne i integrującą mieszkańców. 
Kolejną bulwersującą sprawą jest stałe przerzucanie na rodziców kosztów zakupu drogich podręczników, pomimo deklaracji Ministerstwa Edukacji Narodowej że podręczniki będą bezpłatne. MEN wycofał się ze swoich deklaracji, stwierdzając obłudnie, że rodzice przyzwyczaili się już do finansowania zakupu podręczników. W skali roku w całej Polsce jest to kwota co najmniej 4 miliardów złotych, wyszarpywanych z kieszeni coraz bardziej ubożejących rodzin. 
Piotr Duda przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uczestniczący w manifestacji wytknął minister edukacji narodowej Joannie Kluzik Rostkowskiej, że inne miała poglądy, kiedy była w opozycji do obecnego rządu. – Pamiętamy, kiedy była pani w sztabie wyborczym Jarosława Kaczyńskiego, mówiła pani zupełnie co innego. Tak to jest w polityce, że punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia – mówił. – Jak pani tłumaczy, że najpierw zlikwiduje Kartę Nauczyciela, a potem porozmawiamy o podwyżkach, to jest to szantaż, a nie dialog. Bo z tym rządem dialogu po prostu nie ma – stwierdził przewodniczący Komisji Krajowej. Minister J. Kluzik – Rostkowska, która wyszła do manifestujących tłumaczyła, że nie ma środków na poprawę stanu polskiej edukacji, poprawę warunków w polskich szkołach i warunków pracy nauczycieli. 
Przed gmachem URM w obronie polskiej oświaty występowali też” m.in. Ryszard Proksa – przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S”, Teresa Misiuk – z KSOiW, a także przewodniczący regionów i branż NSZZ „S”. 
Związkowcy złożyli petycję w obronie polskiej oświaty do Prezesa Rady Ministrów. (treść petycji w załączeniu w formacie PDF) Petycja została przyjęta w przedsionku przez urzędniczkę premiera, a jako rekompensatę rzeczniczka MEN zaproponowała wyjście do protestujących. I rzeczywiście na trybunie pojawiła się pani minister, ale nic nowego poza tym, że nauczyciele dużo już dostali, nie powiedziała. Odpowiedzią były gwizdy i okrzyki dezaprobaty. Milczenia dość, usłyszcie nasz głos! – skandowali nauczyciele. Związkowcy uzbrojeni w gwizdki, trąbki, bębny i dzwonki próbowali w ten sposób obudzić rząd, aby zajął się wreszcie rozwiązywaniem rzeczywistych problemów polskiej oświaty. 
Wielotysięczna manifestacja zorganizowana przez Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” dotarła przed Sejm RP, gdzie związkowcy wręczyli petycje do wszystkich klubów parlamentarnych. Manifestacja zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu „Solidarności”.                                                                                         Bogusław Kopacz
Pamięci ofiar wypadków przy pracy

Od wielu lat NSZZ „Solidarność” włącza się w obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy. Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Siarkopol Tarnobrzeg zaprasza związkowców z naszego regionu do udziału w uroczystościach poświęconych pamięci ofiar wypadków przy pracy w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym.
W niedzielę 26 kwietnia o godzinie 9.30 w kościele pod wezwaniem świętej Barbary w Tarnobrzegu celebrowana będzie Eucharystia w intencji ofiar wypadków przy pracy w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym. Po Mszy świętej w świątyni pod wezwaniem patronki górników związkowcy złożą kwiaty pod tablicą ufundowaną ku czci wszystkich którzy poświęcili swoje życie i zdrowie w pracy w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym. 
We wtorek 28 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W dniu 28 kwietnia o godzinie 14.00 związkowcy z NSZZ „Solidarność” złożą kwiaty pod pomnikiem poświęconym Ofiarom Wypadków przy Pracy, usytuowanym przed budynkiem dyrekcji w Machowie. Pomnik Ofiar Wypadków przy Pracy w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym powstał dzięki staraniom MOZ NSZZ „Solidarność” Siarkopol Tarnobrzeg. 
Bogusław Kopacz
Romaszewscy ze stalową wolą

W Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbyła się prezentacja książki „Romaszewscy autobiografia”. Podczas spotkania podkreślano bliskie i szczególne więzi łączące Zofię i Zbigniewa Romaszewskich ze Stalową Wolą.
– Stalowa Wola zachowała się absolutnie nadzwyczajnie w 1988 roku – stwierdziła Zofia Romaszewska – Zorganizowała strajk solidarnościowy w wielkim zakładzie, jakim była Huta Stalowa Wola. Ogromna rola Stalowej Woli na mapie polskich dążeń niepodległościowych warta jest docenienia i uznania. Nasze kontakty ze Stalową Wolą rozpoczęły się dzięki Ewie Kubernie, która była ważną osobą w podziemiu solidarnościowym, a później regionalnym przedstawicielem Komisji Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność”. 
– Pomoc ze strony państwa Zofia i Zbigniewa Romaszewskich była dla nas bezcenna – wspominał ksiądz biskup Edward Frankowski – Wspomagali skutecznie wiele osób represjonowanych, aresztowanych, karanych grzywnami i kolegiami. Było to szczególnie ważne w piątym roku działalności TKZ NSZZ „Solidarność” w Stalowej Woli, kiedy odczuwało się już duże zmęczenie, a władze próbowały skutecznie nas nękać karami finansowymi. Pomoc z Warszawy była cenna, kiedy wiedzieliśmy, że grzywna nie zrujnuje budżetu rodziny, a do aresztowanego dotrze adwokat. Wcześniej TKZ nie nawoływała do demonstracji i strajków, a w 1987 r. w Stalowej Woli, na wezwanie władz krajowych „Solidarności” powstał jeden z pierwszych w Polsce Komitetów Założycielskich „Solidarności”, domagających się od władz prawa do legalnego działania Związku. Ksiądz biskup wspominał wiele spotkań i rozmów z Zofią i Zbigniewem Romaszewskimi w Duszpasterskim Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. 
Zbigniew Romaszewski został poproszony przez ludzi „Solidarności” ze Stalowej Woli, aby zgodził się na kandydowanie do Senatu w czerwcu 1989 r. z ówczesnego województwa tarnobrzeskiego. Wygrał w wyborach z 75 procentowym poparciem, a 25 czerwca posłowie i senatorowie wybrani z list OKP spotkali się w kościele Matki Bożej Królowej Polski, aby podziękować za wybory. 
– Trzeba mieć wobec siebie wymagania, trzeba być obywatelem – odpowiedziała Zofia Romaszewska na pytanie o motywy rozpoczęcia działalności opozycyjnej – Wydawało mi się to oczywiste, że żyjemy dla Polski, a nie tylko dla siebie. Wybór w 1976 r. był taki jak zawsze, choć wówczas było wielu ludzi żyjących w zakłamaniu, z połamanymi kręgosłupami moralnymi. Zofia Romaszewska podkreśliła, że mamy teraz również poważny problem wielu ludzi związanych z układem i elitami władzy, żyjących w zakłamaniu. 
– Zofia i Zbigniew Romaszewscy przez wiele lat żyli w niedostatku i biedzie, a podstawą ich egzystencji były udzielane korepetycje. – przypomniał doktor Marcin Bukała z IPN Rzeszów prezentujący książkę – Państwo Romaszewscy mówią wiele o motywach i intencjach swoich wyborów i działań, nie unikając trudnych i kontrowersyjnych opinii i ocen. Książka ma duże wartości dydaktyczne, uczy jak dobrze wychowywać dzieci i jak być dobrym obywatelem. 
Spotkanie zorganizowali wspólnie Wydział Zamiejscowy KUL w Stalowej Woli, Prezydent Miasta Stalowa Wola Lucjusz Nadbereżny, Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”, IPN Odział w Rzeszowie. Tygodnik Solidarność objął patronat medialny nad prezentacją publikacji „Romaszewscy autobiografia”. Spotkanie wpisuje się w program obchodów 70 rocznicy praw miejskich Stalowej Woli i 35 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.                        
NSZZ „Solidarność” kontynuuje ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod zgłoszeniem kandydatury Andrzeja Dudy na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Region Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” włączył się aktywnie w akcję zbierania podpisów na listach popierających kandydaturę Andrzeja Dudy na Prezydenta RP.
Listy z podpisami, zbierane przez związkowców i mieszkańców naszego regionu na bieżąco docierają do siedziby Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. 
Listy z zebranymi podpisami należy dostarczyć do siedziby Zarządu Regionu najpóźniej do dnia 13 marca 2015 r. Zgodnie z kalendarzem, ustalonym decyzjami Państwowej Komisji Wyborczej, zgłaszanie do PKW kandydatów na Prezydenta RP ma nastąpić do dnia 26 marca 2015 r. 
Przypominamy, że podczas zbierania podpisów na listach poparcia należy dokładnie i czytelnie wypełnić następujące rubryki:
- wpisać czytelnie imię i nazwisko 
- wpisać czytelnie adres zamieszkania: pełna nazwa miejscowości, pełna nazwa ulicy, dokładny numer mieszkania, domu, dokładny i pełny kod pocztowy – nie wolno stosować skrótów w nazwie miejscowości i ulicy
- czytelny własnoręczny podpis.
W zakładce obok lista do pobrania na której należy zbierać podpisy poparcia.

Ze związkowym pozdrowieniem
Przewodniczący Zarządu Regionu
Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”Andrzej Kaczmarek 
NSZZ „Solidarność” kontynuuje ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod zgłoszeniem kandydatury Andrzeja Dudy na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Region Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” włączył się aktywnie w akcję zbierania podpisów na listach popierających kandydaturę Andrzeja Dudy na Prezydenta RP.
Listy z podpisami, zbierane przez związkowców i mieszkańców naszego regionu na bieżąco docierają do siedziby Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. 
Listy z zebranymi podpisami należy dostarczyć do siedziby Zarządu Regionu najpóźniej do dnia 13 marca 2015 r. Zgodnie z kalendarzem, ustalonym decyzjami Państwowej Komisji Wyborczej, zgłaszanie do PKW kandydatów na Prezydenta RP ma nastąpić do dnia 26 marca 2015 r. 
Przypominamy, że podczas zbierania podpisów na listach poparcia należy dokładnie i czytelnie wypełnić następujące rubryki:
- wpisać czytelnie imię i nazwisko 
- wpisać czytelnie adres zamieszkania: pełna nazwa miejscowości, pełna nazwa ulicy, dokładny numer mieszkania, domu, dokładny i pełny kod pocztowy – nie wolno stosować skrótów w nazwie miejscowości i ulicy
- czytelny własnoręczny podpis.
W zakładce obok lista do pobrania na której należy zbierać podpisy poparcia.

Ze związkowym pozdrowieniem
Przewodniczący Zarządu Regionu
Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”Andrzej Kaczmarek 
Organizacje Zakładowe 
Związkowcy NSZZ „Solidarność”
Regionu Ziemia Sandomierska

NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Sandomierska apeluje o zbieranie podpisów pod zgłoszeniem kandydatury Andrzeja Dudy na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Andrzej Duda jest doktorem prawa, z dużą praktyką w dziedzinie parlamentarnej i politycznej. Program Andrzeja Dudy, przedstawiony na konwencji wyborczej PiS w Warszawie zawiera pozytywne rozwiązania najważniejszych spraw dla Polski i Polaków, również w sprawach pracowniczych.
Zwracam się do Wszystkich Organizacji Zakładowych i wszystkich Związkowców NSZZ „Solidarność” o włączenie się i aktywny udział w akcję zbierania podpisów na listach popierających kandydaturę Andrzeja Dudy na Prezydenta RP. Zebrane pełne listy z podpisami należy na bieżąco dostarczać do siedziby Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.
Podczas zbierania podpisów na listach poparcia należy dokładnie i czytelnie wypełnić następujące rubryki:
- wpisać czytelnie imię i nazwisko 
- wpisać czytelnie adres zamieszkania: pełna nazwa miejscowości, pełna nazwa ulicy, dokładny numer mieszkania, domu, dokładny i pełny kod pocztowy – nie wolno stosować skrótów w nazwie miejscowości i ulicy
- czytelny własnoręczny podpis.
W zakładce udostępniamy do pobrania listę na której należy zbierać podpisy poparcia.
W związku z trwającą kampanią wyborczą na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej będziemy na bieżąco przesyłać informacje o akcji zbierania podpisów, Andrzeju Dudzie - kandydacie na Prezydenta RP i trwającej kampanii wyborczej.
                                                                                                    Ze związkowym pozdrowieniem

                                                                                   Przewodniczący Zarządu Regionu
                                                                                    Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”
                                                                                   Andrzej Kaczmarek
Bądźmy żywym świadectwem solidarności

– Naszym priorytetem jest walka z wykluczeniem ekonomicznym emerytów i rencistów – stwierdził Dariusz Kucharski na spotkaniu w Stalowej Woli. Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” apelował, aby środowiska emerytów dawały żywy przykład solidarności i jedności w działaniu.
Emeryci i renciści są potrzebni ”Solidarności”, gdyż wzmacniają poczucie racji, budują mocne więzi i zaufanie. Polacy byli silni w 1980 roku, byli mocni wzajemnym zaufaniem i dobrymi więziami społecznymi. Coś podobnego zaczęło się dziać teraz na Śląsku, zaczęło odradzać się poczucie zaufania, siły i jedności. Dariusz Kucharski przypominał, że konflikt w holdingu węglowym zaczął się od zabrania emerytom deputatu na trzy tony węgla. Wielkie protesty na Śląsku zrodziły też wielką potrzebę odbudowy solidarności międzyludzkiej i zaufania. Emeryci mogą dawać żywe świadectwo o wartościach z 1980 roku. 
– Nie wyobrażam sobie pełnienia roli przewodniczącego bez żywych kontaktów z ludźmi, z regionalnymi sekcjami i kołami emerytów. Jesteście drugim regionem, który mnie zaprosił na spotkanie – powiedział Dariusz Kucharski. W spotkaniu zorganizowanym przez Regionalną Sekcję Emerytów i Rencistów NSZZ „S” Regionu Ziemia Sandomierska uczestniczyli związkowcy m.in. z Huty Stalowa Wola, Huty Stali Jakościowych Stalowa Wola, Elektrowni Stalowa Wola, Tarnobrzega i Ćmielowa. Wiele miejsca podczas spotkania poświęcono lokalnym problemom na pograniczu Podkarpacia i Świętokrzyskiego, regionów z najniższymi dochodami, nękanymi zubożeniem i rosnącym wykluczeniem społecznym.
– W Unii Europejskiej modne jest pojęcie wykluczenia społecznego, a rząd w Polsce wykluczył związki zawodowe. Od ośmiu lat władza nie rozmawia ze związkami zawodowymi, dialog społeczny jest markowany i fikcyjny. Drastycznym przykładem jest zamrożenie kwot wolnych od podatku, które są najniższe w całej Europie. Kolejnym jest rosnąca liczba osób zwolnionych, którym nie przysługują świadczenia emerytalne, a nie mogą znaleźć pracy. To efekt arbitralnego podniesienia przez rządzących wieku emerytalnego i pozostawienie pracowników z dużym stażem bez żadnej ochrony. 
Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” wskazywał na pilną potrzebę wzmacniania i organizowania struktur Związku, także kół emerytów i rencistów. Przedstawiał pozytywne rozwiązania związkowców na zachodzie Europy, które obudowują centrale związkowe siecią stowarzyszeń, fundacji i instytucji pomocowych. Jako doświadczony socjolog zachęcał do realizowania pasji życiowych i społecznych, które emeryci i renciści mogą odnaleźć w naszym Związku. 
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Prezydent Miasta Stalowa Wola, Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli, Starosta Stalowolski oraz NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Sandomierska zapraszają na sesję okolicznościową poświęconą abp. Ignacemu Tokarczukowi, która odbędzie się 24 lutego 2015 r., o godz. 10.00, na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli (aula „Solidarności”, ul. Ofiar Katynia 6a).
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

PROGRAM
10.00
Rozpoczęcie sesji, przywitanie gości
Prowadzenie sesji ks. dr hab. Roman Sieroń, prof. KUL (Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli)
10.20
• Wspomnienia o abp. Ignacym Tokarczuku – ks. bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy senior diecezji sandomierskiej, ks. infułat Józef Sondej, emerytowany proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie
11.00
• ks. prof. dr hab. Józef Wołczański (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), Sylwetka charakterologiczno-duchowa ks. abp. Ignacego Tokarczuka
11.20
• dr Mariusz Krzysztofiński (IPN o/Rzeszów), Abp Ignacy Tokarczuk. Pasterz niezłomny, honorowy obywatel miasta Stalowa Wola
11.40
• Projekcja filmu „Niezłomny obrońca Kościoła katolickiego w Polsce. Abp Ignacy Tokarczuk”, prod. TV Trwam (2008)
12.15
• Uroczysta Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Nitkiewicza w intencji zmarłych kapłanów archidiecezji lwowskiej i przemyskiej z homilią ks. bp. Edwarda Frankowskiego (parafia akademicka pw. św. Jana Pawła II – kampus KUL w Stalowej Woli)
                                                                                                                Serdecznie zapraszamy
Pogotowie strajkowe „Solidarności”
w całej Polsce

W najbliższy czwartek 12 lutego odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”. Jednym z głównych punktów posiedzenia będą przygotowania do udziału w akcjach protestacyjnych, w ramach ogłoszonego przez Krajowy Sztab Protestacyjny pogotowia strajkowego wszystkich struktur NSZZ „Solidarność” w całej Polsce. 
Przewodniczący Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”, tworzących Krajowy Sztab Protestacyjny ogłosili na terenie całego kraju pogotowie strajkowe. Obradujący 20 stycznia w Katowicach Krajowy Sztab Protestacyjny rozpoczął przygotowania scenariusza działań wspierających protesty górnicze i innych branż. Kolejne spotkanie Krajowego Sztabu Protestacyjnego odbyło się 3 lutego w Gdańsku, omawiano scenariusze akcji protestacyjnych do jesieni. 
Brak dialogu i odpowiedzi premier Ewy Kopacz na związkowe żądanie przystąpienia do rozmów o sytuacji gospodarczej i społecznej Polski prowadzi do zaostrzenia związkowej akcji protestacyjnej. NSZZ “S” wraz z innymi reprezentatywnymi związkami zawodowymi w związku z dramatyczną sytuacją newralgicznych branż m.in. górnictwa, i rolnictwa oraz z brakiem reakcji premier Kopacz na żądanie spotkania ze stroną związkową kontynuuje pogotowie strajkowe.
Rząd wysyła jedynie sygnały o spotkaniach z poszczególnymi ministrami w „podstolikach” negocjacyjnych. To zdaniem związkowców za mało, gdyż jest to dialog pozorowany. Sytuacja, przez zaniechania koalicji PO-PSL, jest na tyle poważna, że wymaga całościowych działań.
- My Polski nie podpalamy. My proponujemy: rozmawiajmy poważnie! Premier Kopacz słowem nie odpowiedziała. Nie od nas więc zależy czy teraz rozmawiać będziemy przy stole, czy na ulicy. Próbują nas skonfliktować, podzielić, ale już rozmaite ataki na „Solidarność” przerabialiśmy – mówił Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „S”, który jako jedyny pozytywny przykład dialogu zrelacjonował rozmowy, prowadzone z przedstawicielami ministra skarbu państwa pod patronatem wicepremiera Tomasza Siemoniaka (MON) w zbrojeniówce. Może to przynieść, przy solidarnej postawie związkowców, dźwigniecie tej branży. Warunek – to wspólne działanie fabryk w Świdniku, Stalowej Woli, Mielcu i Łabędach.
Budżet na zamówienia MON „drgnął” w związku z sytuacją międzynarodową. Polska armia musi być bowiem pilnie doposażona.
Sztab Protestacyjny trzech central związkowych zdecydował 5 lutego o rozpoczęciu akcji protestacyjno-strajkowych.
- Ludzie mają dość - mówił Piotr Duda na konferencji prasowej po posiedzeniu Sztabu Protestacyjnego - Czekaliśmy aż nadto na spotkanie z premier Kopacz. Chcemy rozwiązań systemowych, a nie pseudodialogu i rozwiązań doraźnych. Dlatego rozpoczęliśmy przygotowania do akcji czynnych, łącznie z wielką demonstracją w Warszawie, która nie będzie końcem, a może będzie początkiem - mówił przewodniczący Komisji Krajowej.
Akcje protestacyjne rozpoczną się już 6 lutego. Podczas konferencji liderzy central związkowych przekazali żądanie negocjacji na następujące tematy:
- Szybkiego wzrostu minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
- Wprowadzenia minimalnej stawki wynagrodzenia za godzinę pracy niezależnie od formy zatrudnienia.
- Wycofania antypracowniczych zmian w kodeksie pracy, dotyczących czasu pracy oraz wprowadzenia zasady zawierania umowy o pracę na piśmie przed rozpoczęciem pracy.
- Wyeliminowania stosowania śmieciowych umów o pracę oraz patologicznego samozatrudnienia.
- Odblokowania wzrostu wynagrodzeń dla pracowników państwowej i samorządowej sfery budżetowej.
- Wycofania się z podwyższonego wieku emerytalnego oraz wprowadzenia prawa do skracania powszechnego wieku emerytalnego dla ubezpieczonych legitymujących się: kobiety 35 letnimi, a mężczyźni 40 letnimi okresami składkowymi i minimalnym kapitałem emerytalnym gwarantującym przyszłe świadczenie na poziomie nie mniejszym niż minimalna emerytura.
- Wprowadzenia skutecznej polityki państwa ukierunkowanej na tworzenie stabilnych miejsc pracy, chroniących pracowników przed ubóstwem.
- Odmrożenia podstawy naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
- Wypracowania i wdrożenia skutecznego programu walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym zwiększenia wysokości progów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych i pomocy społecznej.
- Przywrócenia odpowiedzialności Państwa za zdrowie obywateli.
- Bardziej sprawiedliwego podziału wypracowanego dochodu narodowego m.in. poprzez zwiększenie progresji podatkowej.
- Wprowadzenia systemowych zmian w dialogu społecznym zgodnie z oczekiwaniami partnerów społecznych.
Dziś wybory nowych władz krajowych „Solidarności”
8 października 306 delegatów XXVII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" wybierze przewodniczącego Związku na nową kadencję 2014 - 2018. Na KZD w Bielsku – Białej nasz Region reprezentują: Andrzej Kaczmarek – przewodniczący Zarządu Regionu, Henryk Szostak – przewodniczący MOZ NSZZ „S” Huty Stalowa Wola, Mirosław Rogoziński – przewodniczący MOZ NSZZ „S” Porcelana Ćmielów, Edmund Myszka – przewodniczący MOZ NSZZ „S” Rzeszowski Zakład Energetyczny.

Delegaci wybiorą 96-osobową Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” , która stanowi władzę nadrzędną nad zarządami regionów i radami sekretariatów branżowych oraz Komisję Rewizyjną. Miejscem obrad KZD jest nowoczesna i funkcjonalna hala sportowa Ośrodka
Sportu i Rekreacji w Bielsku Białej.

Wśród polskich gości zjazdu są m.in.: Iwona Hickiewicz Główny Inspektor Pracy, senator Jerzy Chruścikowski przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, przedstawiciele IPN, w tym Andrzej Sznajder, dyrektor IPN oddziału Katowice. Gośćmi zjazdu będą również sportowcy – członkowie Związku: Zbigniew Bródka i Damian Jonak.

Wśród gości zagranicznych są: zastępca sekretarza generalnego Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (MKZZ) Jaap Wienen, sekretarz generalna Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) Bernadette Segol, przewodniczący Europejskiego Centrum Spraw Pracowniczych (EZA) Bartho Pronk, przewodniczący Gruzińskiej Konfederacji Związków Zawodowych Irakli Petriaszwili, przewodniczący Ukraińskiego Zjednoczenia Solidarności Pracowniczej Oleksandr Dżulyk.

Obrady KZD będą się toczyły przez 2 dni (8 i 9 października) w hali sportowej OSiR w Bielsku
Białej. Dzień wcześniej, we wtorek 7 października o godz.19.30 została odprawiona uroczysta msza św. w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej.

– To będzie zjazd bardzo merytoryczny. Stawiamy na lokalny klimat – zapowiada Marek Bogusz, nowy przewodniczący ZR Podbeskidzie w "Tygodniku Solidarność" – Goszczącym na KZD w Bielsku-Białej zaproponujemy beskidzką kolację. Jedzenie przygotują panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Poza jedzeniem zaproponujemy także kąciki regionalne. W jednym z nich będą wystawione tradycyjne koronki koniakowskie.
Spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim 
w Sandomierzu

W najbliższą środę 3 września o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu. 
Otwarte spotkanie w Sandomierzu z prezesem PiS związane jest z wyborami uzupełniającymi do Senatu, które odbędą się w najbliższą niedzielę w województwie świętokrzyskim. 
Zaproszenie na uroczystości
w rocznicę Porozumień Sierpniowych

Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” zaprasza wszystkich Związkowców z rodzinami i sympatyków Związku na uroczystości w 34 rocznicę Porozumień Sierpniowych i powstania „Solidarności”. Rocznicowe uroczystości odbędą się w dniach 29 – 31 sierpnia (od piątku do niedzieli). 31 sierpnia jest świętem Wolności i Solidarności.

Rocznicowe uroczystości
przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola
29 sierpnia

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „S” Huty Stalowa Wola zaprasza Związkowców i Organizacje Zakładowe z pocztami sztandarowymi NSZZ „Solidarność” do udziału w rocznicowej uroczystości 29 sierpnia pod krzyżem przed Narzędziownią Huty Stalowa Wola. Zbiórka wszystkich uczestników uroczystości o godzinie 13.00 przed siedzibą MOZ NSZZ „S” Huty Stalowa Wola. Wszyscy uczestnicy uroczystości będą mieć zagwarantowane wejście na teren Huty Stalowa Wola – przez bramę numer 3 – obok ronda „Solidarności”. O godzinie 13.00 w siedzibie MOZ odbędzie się uroczyste posiedzenie MOZ NSZZ „S” Huty Stalowa Wola. Modlitwę pod krzyżem obok Narzędziowni poprowadzą duszpasterze o godzinie 13.30. Po modlitwie złożymy kwiaty pod historycznym krzyżem, postawionym przez strajkujących pracowników Huty Stalowa Wola w dniu 25 sierpnia 1988 r.


Turniej szachowy o Puchar Solidarności
30 sierpnia

Turniej Szachowy w o puchar „Solidarności” ku „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola odbędzie
się w sobotę 30 sierpnia od godziny 10.00. Turniej Szachowy odbędzie się w holu Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Organizatorami Turnieju są MOZ NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola i Katolicki Klub Sportowy Viktoria – sekcja szachowa. Celem Turnieju jest upamiętnienie kolejnej rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, promocja i upowszechnienie szachów wśród dzieci, młodzieży, mieszkańców miasta i powiatu Stalowa Wola oraz województwa podkarpackiego. Regulamin: turniej otwarty, bez ograniczeń wiekowych. Czas gry: 15 minut dla każdego zawodnika w systemie szwajcarskim, 9 rund. Zgłoszenia przyjmowane będą na miejscu na godzinę przed rozpoczęciem Turnieju.


Msza święta w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski
31 sierpnia o godzinie 12.00

Msza święta w intencji Ojczyzny będzie celebrowana w niedzielę 31 sierpnia o godzinie 12.00 w Bazylice Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Zapraszamy poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” do uświetnienia liturgii Eucharystii celebrowanej w rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” i 40 rocznicę śmierci wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po Mszy świętej zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego Jana Pawła II, tablicą błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i tablicą wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.


III Rowerowy Rajd Solidarności i Wolności
Tarnobrzeg - 31 sierpnia

MOZ NSZZ „Solidarność” Siarkopol Tarnobrzeg i Biuro Terenowego NSZZ „Solidarność” w Tarnobrzegu zapraszają Związkowców i sympatyków Związku do udziału w II Rowerowym Rajdzie Solidarności i Wolności. 31 sierpnia o godzinie 15.00 sprzed Biura Terenowego NSZZ „Solidarność” w Tarnobrzegu na ulicy Sandomierskiej 2 wyruszy III Rowerowy Rajd Solidarności i Wolności. Trasa Rajdu: plac Bartosza Głowackiego, ul Sienkiewicza do ronda „Solidarności”, ul Sienkiewicza, ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Sikorskiego, do ulicy Wisłostrada. Następnie ścieżka rowerowa wzdłuż Wisłostrady, do wjazdu na Jezioro Tarnobrzeskie, ścieżka rowerowa wzdłuż Jeziora Tarnobrzeskiego do biurowca Siarkopolu, przy ul. Zakładowej. Powrót: z ul. Zakładowej, przez Kopalnię Machów do Jeziora tarnobrzeskiego, następnie do Wisłostrady i ulicy Mickiewicza do placu B. Głowackiego. Rajd zakończy się na placu kościelnym przy klasztorze Ojców Dominikanów. Uczestnicy Rajdu zatrzymają się na wspólną modlitwę w historycznych miejscach, ważnych dla Tarnobrzeskiej „Solidarności” – przy Pomniku Ofiar Wypadków przy Pracy w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym, przy Kapliczce świętej Barbary na terenie Kopalni Machów, przy Kapliczce bł. Ks. J. Popiełuszki przy kościele Ojców Dominikanów. Pomnik i kaplice powstały z inicjatywy i dzięki staraniom „Solidarności” Tarnobrzega. Trasa Rajdu będzie wynosić około 20 kilometrów.
Bogusław Kopacz

IX Walne Zebranie Delegatów 
Regionu Ziemia Sandomierska 
NSZZ „Solidarność”
Solidarność z rodzinami

– „Solidarność” wierna chrześcijańskim wartościom otacza troską polskie rodziny. Dziękuję za wszystkie akcje „Solidarności” na rzecz polskich rodzin – powiedział ksiądz biskup Edward Frankowski w homilii do delegatów Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.
– Naród jest tym bardziej suwerenny i mocny, im lepsze są rodziny, im bardziej państwo wspiera rodziny. „Solidarność” jest nadal potrzebna, jest jedyną siłą, która w ostatnich latach nie zdradziła Polaków, pozostając wierna wartościom. Dziękuję za zaproszenie i jestem tutaj po to, aby na nowo natchnąć was wszystkich duchem Solidarności. Potrzebna jest wielka solidarność umysłów, serc i rąk, aby budować sprawiedliwą i dostatnią ojczyznę dla polskich rodzin. Jesteśmy w Filii KUL, która powstała kiedy „Solidarność” była zjednoczona. Katolicka uczelnia w Stalowej Woli powstała dzięki „Solidarności”, jest pomnikiem jedności „Solidarności” – powiedział ksiądz biskup. Eucharystię w Kaplicy Akademickiej KUL w Stalowej Woli koncelebrowali ks. biskup Edward Frankowski, ks. dr Adam Kopeć duszpasterz ludzi pracy i ks. prof. Tadeusz Biały. 
Delegaci, zgromadzeni w auli imienia „Solidarności” KUL w Stalowej Woli podziękowali biskupowi Edwardowi Frankowskiemu za pasterską posługę i duchową opiekę nad „Solidarnością”. Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” Andrzej Kaczmarek w imieniu delegatów odczytał i wręczył księdzu biskupowi list z podziękowaniami. Związkowcy z „Solidarności” Siarkopolu Tarnobrzeg wręczyli księdzu biskupowi figurę świętej Barbary patronki górników, wyrzeźbioną w węglu. 
Tytułem Zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” uhonorowano osoby, wspierające strajk okupacyjny pracowników Huty Stalowa Wola w sierpniu 1988 r. Honorowy tytuł otrzymali: ks. prof. Tadeusz Biały kapelan strajkujących robotników Huty, Jacek Majewski drukarz i kolporter podziemnej prasy i Cecylia Plizga, dbająca o aprowizację strajkujących hutników. 
– To była trudna i burzliwa kadencja, obfitująca w wiele akcji i protestów przeciwko antypracowniczej, antyrodzinnej i antyspołecznej polityce rządu – stwierdził Andrzej Kaczmarek w sprawozdaniu z pracy Zarządu Regionu – Początek kadencji w lecie 2010 r. zdominował dramat kolejnej powodzi w naszym regionie i szeroka akcja pomocy dla rodzin poszkodowanych przed przejście dwukrotnej fali powodziowej. Związek koordynował akcję pomocy rzeczowej i fizycznej, wypłaty zasiłków dla rodzin i organizacji wypoczynku wakacyjnego dla dzieci. Związkowcy z regionu, w którym dużym problemem są niskie płace, dochody rodzin i bezrobocie, szczególnie wśród młodzieży i kobiet, masowo uczestniczyli we wszystkich ogólnopolskich akcjach „Solidarności”.
Przewodniczącym Zarządu Regionu na nową kadencję wybrano ponownie Andrzeja Kaczmarka. Delegaci wybrali w pierwszej turze 23 – osobowy Zarząd Regionu, reprezentujący związkowców ze Stalowej Woli, Tarnobrzega, Niska, Janowa Lubelskiego, Sandomierza, Opatowa i Ćmielowa. Dziękując za okazane zaufanie i ponowny wybór Andrzej Kaczmarek wskazał na najważniejsze zadania w nowej kadencji. Jednym z priorytetów jest dalszy rozwój struktur Związku, tak aby „Solidarność” w regionie była mocnym partnerem w negocjacjach z pracodawcami i władzami samorządowymi. Pomimo trudnej sytuacji, zwolnień grupowych i upadłości zakładów, w wielu organizacjach związkowych znacznie powiększyły się szeregi związkowców. W regionie powstały nowe organizacje związkowe, zrzeszające przede wszystkim młodych związkowców. Skład delegatów na WZD, z których co trzeci był wybrany po raz pierwszy, jest świadectwem trwającej przemiany pokoleniowej w Związku i powstawania nowych organizacji zakładowych. Delegaci przyjęli stanowisko w sprawie programu rozwoju Związku w Regionie Ziemia Sandomierska na lata 2014 – 2018. 
Region Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” obejmuje zasięgiem działania tereny najuboższych w Polsce województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Coraz większym problemem jest narastające zubożenie rodzin, masowa emigracja i wyludnianie całych miast i obszarów. Dlatego WZD Regionu Ziemia Sandomierska wystosowało apel o podjęcie przez NSZZ „Solidarność” ogólnopolskiej społecznej Solidarność z rodzinami. Delegaci przyjęli też apel do władz samorządowych i państwowych o tworzenie i realizację programów, zapewniających miejsca pracy dla młodzieży. Stanowisko 
Walnego Zebrania Delegatów 
Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”
w sprawie kampanii społecznej
Solidarność z rodzinami

Walne Zebranie Delegatów Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” zwraca się do Komisji Krajowej i Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” o podjęcie decyzji w sprawie kampanii społecznej Solidarność z rodzinami.
Kampania społeczna Solidarność z rodzinami może wskazywać i promować korzystne dla rodzin systemowe rozwiązania w sferze podatkowej, pracowniczej, prawnej i organizacyjnej. W ramach prowadzonej przez NSZZ „Solidarność” akcji „Sprawdzam polityka” może ocenić rzeczywiste działania rządu i parlamentu w dziedzinie polityki prorodzinnej.
NSZZ „Solidarność” konsekwentnie domaga się zarówno od samorządów lokalnych, jak i władz krajowych opracowania i wdrożenia kompleksowego programu wsparcia polskich rodzin. Brak konsekwentnej polityki prorodzinnej powoduje rosnące zubożenie i rozwarstwienie społeczne, masową emigrację, postępujące starzenie się i wyludnianie Polski. Polska może być dobrym i przyjaznym domem dla wszystkich rodzin, jeżeli zostanie podjęty kompleksowy program polityki prorodzinnej. Troska o dobro rodzin i przyszłość Polski powinna połączyć solidarne działania naszego Związku, Kościoła, stowarzyszeń i organizacji prorodzinnych, środowisk naukowych i społecznych. 
Czas budowania
Bogusław Kopacz

Trzeba budzić Solidarność dla Polski, trzeba wspierać rodziny. To sprawa kluczowa, bo rodzina jest kołem zamachowym gospodarki –powiedział biskup Edward Frankowski w czasie Eucharystii, rozpoczynającej Walne Zebranie Delegatów Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.

Niezmiennie od wielu lat zasłużony duszpasterz ludzi pracy, nazywany powszechnie Biskupem Solidarności, przypomniał, że „Solidarność” przyczyniła się mocno do zbudowania Filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli. – Stąd aula „Solidarności”, w której dziś będziecie obradować. To był czas budowania – powiedział  biskup – „Solidarność” wyrwała ze stanu zniewolenia Polaków, którzy stawali się dojrzali i zatroskani o Ojczyznę. Ks. biskup jako wnikliwy socjolog, przedstawił w homilii diagnozę trudnej sytuacji społecznej w Stalowej Woli, regionie i całej Polsce. Wskazał na drogi wyjścia, na konieczność zakończenia czasu niszczenia. – Ten najbliższy, jutrzejszy marsz zmobilizuje Polaków, dla których wartością jest wiara i patriotyzm, a nie mamona. Ludzie gromadzą  się z potrzeby serca.

Potrzebna nam jest siła, potrzebna nam jest jedność. Trzeba odbudować siłę „Solidarności” – mówił Tadeusz Majchrowicz zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S” – Próba sił będzie już jutro, podczas kolejnej manifestacji – stwierdził gość WZD „S” w Stalowej Woli.– Potrzebna nam jest siła i zorganizowanie, aby przez kolejne akcje ludzie się otrząsnęli, a Polska się wreszcie obudziła. W manifestacji w Warszawie będzieu czestniczyć prawie 500 związkowców z Regionu Ziemia Sandomierska.

Ireneusz Pszczoła z Działu Rozwoju Związku KK NSZZ „S” wskazał na pozytywne efekty współpracy z regionem, m.in. powstanie związku w sieci Kaufland. –  Trzeba wyjść do ludzi, trzeba porozglądać się wokół swojego zakładu, gdzie można założyć i rozwinąć związek. Ten temat podejmą związkowcy podczas szkolenia o rozwoju związku już w październiku.

Region Ziemia Sandomierska rozpoczął już przygotowania do obchodów 25 rocznicy strajków „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola, połączonych z rocznicą powstania huty i miasta Stalowa Wola i Centralnego Okręgu Przemysłowego. W przyjętym przez WZD stanowisku związkowcy wskazali na pilną potrzebę podjęcia dzieła na miarę budowy COP, aby rozwiązać narastające problemy społeczne.     

 

 Stanowisko Walnego Zebrania Delegatów

Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”

             Walne Zebranie Delegatów Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” składa hołd wszystkim ludziom, wiernym ideałom „Solidarności” w trudnych latach stanu wojennego i uczestnikom strajków „Solidarności” Huty Stalowa Wola w 1988 r. Wyrażamy naszą wdzięczność za wytrwałość i odwagę, bezkompromisowość i niezłomność w decydujących dniach sierpniowego strajku „Solidarności” Huty Stalowa Wola. Dla nas związkowców, dla młodego pokolenia to wzór do pracy i działania, w czasie gdy znowu łamane są prawa pracownicze i obywatelskie.

            Jeden z największych strajków w sierpniu 1988 r., zorganizowany przez nielegalne wówczas struktury NSZZ „Solidarność” w Hucie Stalowa Wola miał tylko jeden postulat. Było nim przywrócenie „Solidarności”. Strajkiem kierowali działacze „Solidarności” z 1980 r., internowani po wprowadzeniu stanu wojennego, działający w podziemnych strukturach Związku. Prawda o faktach, związanych z falą strajków „Solidarności” w sierpniu 1988 r. powinna być przedstawiana kompetentnie i rzeczowo, zwłaszcza w podręcznikach, adresowanych do młodego pokolenia.     

            25 rocznica strajków „Solidarności” Huty Stalowa Wola, przypadająca w 2013 r. będzie łączyć się z rocznicą powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, huty i miasta Stalowa Wola. Wielkie dzieło COP zostało podjęte dla scalenia i unowocześnienia naszego regionu, rozwiązania społecznych problemów biedy i bezrobocia, dla utrwalenia niepodległości. Dziś znowu pilne potrzebne są decyzje i dzieła, na miarę Centralnego Okręgu Przemysłowego. Decyzje i działania, które rozwiążą problemy postępującej degradacji społecznej naszego regionu, bezrobocia, zubożenia, rosnącego rozwarstwienia społecznego i emigracji młodzieży.                 

Walne Zebranie Delegatów Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” zwraca się do wszystkich związkowców, mieszkańców Stalowej Woli i regionu o włączenie się w obchody rocznicy strajków „Solidarności” Huty Stalowa Wola i powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Razem możemy przyczynić się do pomnożenia naszego regionalnego dziedzictwa.     

Relikwie Patrona Solidarności w diecezji sandomierskiej


W 40 rocznicę Mszy świętej, celebrowanej przez księdza Jerzego Popiełuszkę w parafii św. Marcina w Kopkach nad Sanem, „Solidarność” Ziemi Sandomierskiej złożyła hołd swojemu Patronowi. Eucharystii w dniu 24 czerwca przewodniczył Biskup Krzysztof Nitkiewicz ordynariusz diecezji sandomierskiej.

Podczas liturgii w progi kościoła parafialnego zostały wprowadzone uroczyście relikwie błogosławionego męczennika, księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystości uświetniła obecność pocztów sztandarowych „Solidarności”: Regionu Ziemia Sandomierska, Huty Stalowa Wola, Huty Stali Jakościowych Stalowa Wola, Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia i Kopalni Siarki Machów oraz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kopkach.

To jedno z najmniej znanych wydarzeń z życia duszpasterza i Patrona Solidarności. Przed 40 latami, pod koniec czerwca 1972 r. ksiądz Jerzy Popiełuszko przebywał w parafii Kopki i celebrował w miejscowym kościele Mszę świętą. Po raz drugi miał przybyć do naszego regionu – do kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli 21 października 1984 r. Tutaj też miała czyhać na niego esbecka zasadzka. Zabójca ks. Jerzego, Grzegorz Piotrowski, stwierdził, że gdyby pościg 19 października 1984 r. okazał się nieskuteczny, to wyjazd do Stalowej Woli miał być „ostatnią podróżą” ks. Popiełuszki. 

         – Za trzy dni minie czterdzieści lat, jak w tym kościele i przy tym ołtarzu stanął neoprezbiter ksiądz Jerzy Popiełuszko – powiedział ksiądz Wiesław Stepień, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Marcina Biskupa w Kopkach. – Tu modlił się na mszy prymicyjnej w intencji zmarłego kolegi, który utonął w Sanie na terenie naszej parafii. Gdy sam oddał życie za wiarę i ojczyznę nasi parafianie zaczęli czcić jego pamięć. Zaowocowało to kultem męczennika i otrzymywaniem wielu łask od niego. Po beatyfikacji zapragnęliśmy, aby przybył do nas na stałe w postaci relikwii.

 Mieszkańcy Kopek koło Rudnika nad Sanem znali księdza Jerzego Popiełuszkę i pamiętali, że jako neoprezbiter sprawował w ich świątyni Mszę świętą za tragicznie zmarłego kolegę seminaryjnego. A kiedy poniósł śmierć męczeńską zaczęli prosić o wstawiennictwo ks. Jerzego w swoich potrzebach i niejednokrotnie otrzymywali potrzebne łaski. Kult księdza Jerzego w parafii w Kopkach rozpoczął się wraz z tragiczną śmiercią.

Kilkudziesięciu parafian z Kopek z księdzem proboszczem Wiesławem Stępniem pojechało na pielgrzymkę, aby otrzymać relikwie w dzień imienin księdza Jerzego, 23 kwietnia w kościele w Warszawie. Jak powiedział w przywitaniu proboszcz parafii było to szczególne wydarzenie, bo w tym samym dniu relikwie swojego błogosławionego syna i brata odbierała rodzina księdza Jerzego.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz podkreślił w homilii pokorną postawę św. Jana Chrzciciela, który przygotowywał ludzi na przyjście Mesjasza. Podobnie postępował bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Nie myślał o swoim bezpieczeństwie, o wygodnym życiu, odrzucał współpracę z komunistycznym reżimem. On służył tylko Chrystusowi, ku Niemu prowadził ludzi. Jeżeli słuchacze jego kazań czuli się wolni, odnajdywali nadzieję, to dlatego, że głosił im Słowo Pana, a ono dokonywało cudów. My także winniśmy stale robić miejsce Chrystusowi i Jego Słowu w naszym życiu. Jeżeli to uczynimy, doświadczymy gruntownej przemiany, która będzie promieniowała na całe otoczenie mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz. Podczas Eucharystii biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił też odrestaurowane i pozłocone ołtarze, ambonę i chrzcielnicę, które zostały odnowione wspólnym wysiłkiem parafian. Wszyscy na znak oddania czci bł. ks.Jerzemu Popiełuszce ucałowali relikwie.

Po 40 latach wierni znów mogą w tym samym kościele modlić się w obecności legendarnego kapelana „Solidarności”. Tym razem pozostanie z nimi na stałe. 

Pomnik Katyński w Ćmielowie

Ksiądz biskup Edward Frankowski poświęcił 22 kwietnia Pomnik Katyński w Ćmielowie. Przed symbolicznymi mogiłami oficerów zamordowanych w Katyniu i ofiar katastrofy pod Smoleńskiem pochyliło się 13 sztandarów „Solidarności” z  Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Inicjatywa budowy pomnika powstała dzięki wielkiemu zaangażowaniu i determinacji Przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pana Józefa Nowaka oraz członków Społecznego Komitetu. Działania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego już od samego początku były bardzo mocno wspierane przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ „Solidarność” Zakładów Porcelany Ćmielów z przewodniczącym Mirosławem Rogozińskim. Trzeba podkreślić wielki wysiłek organizacyjny, zaangażowanie i wytrwałość środowiska „Solidarności” w Ćmielowie.

Kompozycja monumentalnego Krzyża Katyńskiego i pamiątkowych granitowych tablic powstała dzięki ofiarności społecznej, dzięki składkom i zbiórkom publicznym. Wielką pomoc okazała Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Zakładów Porcelany Ćmielów, a także Krajowy Sekretariat Przemysłu Chemicznego NSZZ „S” i SKOK im. Zygmunta Chmielewskiego. Monument, na którym umieszczono tablice z nazwiskami 8 oficerów z Ziemi Ćmielowskiej, zamordowanych na wschodzie i 96 nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej, powstał dzięki pomocy wielu organizacji zakładowych NSZZ „Solidarność”. Wśród ofiarodawców byli: Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „S” i organizacje zakładowe NSZZ „S”: Elektrownia Stalowa Wola, Szpital Powiatowy w Stalowej Woli, Zakład Opieki Zdrowotnej w Stalowej Woli, Szpital Powiatowy w Nisku, Federal Mogul Gorzyce, Kopalnia Siarki Machów, Cementownia Ożarów, Siarkopol w Tarnobrzegu, Pilkington Sandomierz.

Pomnik Katyński stanął na placu przed kościołem parafialnym. Wymowa monumentalnego pomnika, pierwszego na Ziemi Ćmielowskiej i Ostrowieckiej upamiętniającego Golgotę Wschodu, jest niezwykle symboliczna. Ramiona czterometrowego krzyża jakby obejmują modlitwą wszystkich Polaków zgładzonych, więzionych i cierpiących na nieludzkiej ziemi. Pod krzyżem umieszczono napis „Prawda i Pamięć”. Prawda i pamięć o naszej wspólnej przeszłości warunkuje naszą tożsamość, naszą przyszłość, budowaną na dobrych, trwałych fundamentach. Nad napisem umieszczono płaskorzeźbę Katyńskiej Piety – Matki Bożej, obejmującej martwego syna z przestrzeloną z tyłu głową. Pomnik poświęcony Polakom, ofiarom Golgoty Wschodu uwiecznia miejsca: Katyń, Charków, Kijów, Kozielsk, Ponary, Ostaszków, Mińsk,Starobielsk, Wołyń, Miednoje, Kuropaty i Syberię. Wspomina także o wszystkich nieznanych do dziś miejscach, na rozległych obszarach Związku Sowieckiego, gdzie ginęli nasi rodacy. Na kolejnej tablicy wypisano imiona i nazwiska ośmiu mieszkańców Ćmielowa, oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy zginęli w Katyniu.

Na drugim obelisku pod biało-czerwoną lotniczą szachownicą umieszczono nazwiska 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i napis: "Oddali życie w służbie Ojczyzny w drodze na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego". Na dużym epitafium zapisano, że pod Smoleńskiem zginął prezydent Lech Kaczyński  wraz z małżonką Marią Kaczyńską, a także ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. "Żyli i odeszli w zgodzie z wyznawanymi zasadami, niezachwianą uczciwością i głęboką miłością do Ojczyzny" – wypisano dla wiecznej pamięci.

Pomnik Katyń1940 – 2010 jest symboliczną mogiłą ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Dlatego pod monumentalnym krzyżem z granitu, ustawionym między dwoma obeliskami, spoczęła urna z ziemią z grobów Katynia.

Już przed godziną 15.00 na dziedzińcu kościoła pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie gromadziły się liczne poczty sztandarowe „Solidarności” i wiele delegacji związkowców z Regionu Ziemia Sandomierska i Ostrowca Świętokrzyskiego. Przed ołtarzem w świątyni stanęło 16 pocztów sztandarowych, a wśród nich 13 pocztów sztandarowych „Solidarności”. 

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność”: Regionu Ziemia Sandomierska, Porcelany Ćmielów, Huty Stalowa Wola, Zakładu Kuźnia Matrycowa Stalowa Wola, Huty Stali Jakościowych Stalowa Wola, Elektrowni Stalowa Wola, Siarkopolu Tarnobrzeg, Kopalni Siarki Machów, Federal Mogul Gorzyce, Cementowani Ożarów, Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia Regionu Ziemia Sandomierska i Celsy Ostrowiec Świętokrzyski. Wśród licznych delegacji związkowych byli przedstawiciele MOZ NSZZ „Solidarność” Pilkington Polska Sandomierz i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sandomierzu.

  Eucharystię poprzedził program artystyczny z recytacjami aktora Jana K. Szczygła i pieśniami w wykonaniu chóru z parafii Najświętszego Serca Jezusowego ze Skarżyska – Kamiennej oraz melodie patriotyczne i religijne w wykonaniu orkiestry z Kunowa.   

     Mszę świętą w intencji Ojczyzny, ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej celebrował ksiądz biskup Edward Frankowski. Ksiądz biskup przypomniał w homilii, że oficerowie zamordowani w Katyniu, jak i wszyscy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, poświęcili swoje życie Ojczyźnie.  Po Eucharystii ksiądz biskup poświęcił monumentalny pomnik. 

Wśród uczestników uroczystości i licznych delegacji związkowców z Regionu Ziemia Sandomierska i pobliskiego Ostrowca Świętokrzyskiego była też liczna grupa młodych kibiców KSZO Ostrowiec. Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „S” Andrzej Kaczmarek, w imieniu związkowców, złożył pod pomnikiem wieniec z biało- czerwoną szarfą z napisem Chwała Bohaterom. 

Podczas uroczystości przypomniano przemówienie, które prezydent Lech Kaczyński miał wygłosić w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku. Zabrzmiały w nim także słowa:

"Ziemia przykryła ślady zbrodni, a kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci".

      Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników  uroczystości w Ćmielowie podziękował za wysiłek i prace dla utrwalenia pamięci o naszej historii idziedzictwie. Zaapelował także, aby pamięć o tych, którzy zginęli, pozostała na zawsze w sercach i umysłach. "Jesteśmy to winni im i sobie samym, bo to na nas ciąży zaszczytny obowiązek kontynuacji Ich dzieła" - zaznaczył brat zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
"Aby marzenia o Polsce, jakiej oni pragnęli, mogły się ziścić, musimy pokazać milionom Polaków, ile nas łączy, przekonywać wątpiących, wspierać przekonanych. W najświetniejszych tradycjach Rzeczypospolitej ta misja -wskazywania drogi - spoczywała na takich ludziach jak ci, którzy na zawsze pozostaną dla nas przykładem i wzorcem" - podkreślił były premier w liście odczytanym przez posła PiS Krzysztofa Lipca.
Uroczystość zgromadziła świętokrzyskich parlamentarzystów PiS, samorządowców, mieszkańców miasta i młodzież. Pomnik Katyński odsłonili m.in. senator Beata Gosiewska, poseł PIS Jarosław Rusiecki, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Józef Nowak, ksiądz Jan Rogoziński oraz przewodniczący „Solidarności” Porcelany Ćmielów Mirosław Rogoziński. 

Po uroczystości związkowcy z MOZ NSZZ „Solidarność” Zakładów Porcelany Ćmielów zaprosili związkowców z pocztów sztandarowych i wszystkich delegacji na skromny poczęstunek. Przewodniczący MOZ NSZZ „Solidarność” Zakładów Porcelany Ćmielów Mirosław Rogoziński podziękował wszystkim ofiarodawcom za pomoc w ufundowaniu pomnika oraz wszystkim uczestnikom za udział i uświetnienie uroczystości. 

 Obszerna galeria zdjęć zuroczystości  dostępna na naszej stronie-

 http://region-ziemia-sandomierska.manifo.com

 

Wszyscy zatrudnieni mogą być członkami związku

Samozatrudnieni i osoby na umowach cywilnych mogą należeć do Związku, potwierdza Międzynarodowa Organizacja Pracy. Błędne przepisy uniemożliwiające przynależność do związków zawodowych osobom zatrudnionym inaczej niż na umowę o pracę, muszą być zmienione. 

Po niespełna roku od przesłania przez „Solidarność” skargi, MOP zaleca polskiemu rządowi zmiany prawa, które umożliwią zrzeszanie się w związki zawodowe wszystkim osobom zatrudnionym łącznie z osobami samozatrudnionymi oraz zatrudnionymi na podstawie umów cywilnoprawnych... więcej na stronie Komisji Krajowej

Zdajcie się na mądrość

Polek i Polaków- Od bardzo dawna żadna obywatelska inicjatywa w Polsce nie zyskała tak wielkiego poparcia - mówił uzasadniając w Sejmie wniosek o referendum przewodniczący NSZZ "S" Piotr Duda...więcej na stronie KK... 

 

Pełny tekst wystąpienia do pobrania w pdf...